کدخبر: ۱۳۷۴۶
تاریخ خبر:

مهار نرخ دلار در روزنامه جام‌جم صدا و سیما!

روزنامه جام جم در گزارشی از پایین آمدن نرخ دلار و طلا خبر داده است که مخاطبان را شگفت زده کرده.

مهار نرخ دلار در روزنامه جام‌جم صدا و سیما!

روزنامه جام جم در گزارشی از پایین آمدن نرخ دلار و طلا خبر داده است که مخاطبان را شگفت زده کرده.

این روزنامه نوشته: پس از این‌که دولت سیاست پولی و ارزی و همچنین بخشی از تیم اقتصادی خود را تغییر داد گرانی ارز مهار شد و بازارهای دیگر نیز مسیر آرامش را طی کردند. بررسی‌ها نشان می‌دهد خودرو و مسکن اکنون، فضایی آرام را سپری می‌کنند و مصرف‌کنندگان واقعی در آن حضور دارند. این‌که کارهای دولت در این زمینه چه تاثیری بر بازارهای دیگر داشته چارچوب اصلی این گزارش را تشکیل می‌دهد.

بررسی‌ بازارهای مالی نشان می‌دهد طلا با بازدهی منفی روبه‌روست، به‌طوری‌که در ۱۵ فروردین امسال هر گرم طلای ۱۸عیار با قیمت دومیلیون و ۵۲۷هزار تومان به فروش می‌رسید و اکنون دومیلیون و ۳۸۰ هزار تومان قیمت دارد. همچنین دلار نیز از فروردین‌ماه تاکنون بازدهی صفر داشته و با همان قیمت ۴۹هزار و ۷۵۰هزار تومان معامله می‌شود. بورس نیز کاهش اندکی در بازدهی داشته است.

  ثبات ارز

ارز و دلار در حالی سومین ماه آرامش و ثبات خود را پشت‌سر گذاشت که همه‌ساله در چنین ایامی همزمان‌ با نیاز زائران اربعین به تامین ارز مسافرتی، بازار دچار نوساناتی می‌شد اما امسال نه‌تنها خبری از این نوسانات نبود بلکه با اتخاذ سیاست دلارزدایی از سبد ارزی زائران اربعین و جایگزینی دینار به‌جای دلار، شاهد کاهش قیمت دینار در بازار‌ و ثبات نسبی قیمت دلار بودیم. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که در این مدت قیمت ارز در محدوده ۴۹ تا ۵۰ هزار تومان نوسان داشت.

معضلی به نام انتظارات تورمی 

در اقتصاد یک تورم داریم و یک انتظارات تورمی. در شرایطی که قیمت کالای محرک افزایش می‌یابد بر بازدهی سایر بازارهای مالی تاثیر می‌گذارد. در اقتصاد ایران ارز، محرک بخش‌ اقتصاد است و زمانی که با نوسان روبه‌رو می‌شود بازارهای مالی دیگر نیز تغییر می‌کنند. سال گذشته نوسانات ارزی به بالاترین حد خود رسید و قیمت دلار ۶۲ هزار تومان را هم رد کرد. این موضوع باعث ایجاد انتظارات تورمی شد.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها