کدخبر: ۱۳۹۲۲
تاریخ خبر:

بازار مسکن؛ فروشندگان ۴ تا ۵ برابر بیشتر شده‌اند، خریدار نیست! + لیست قیمت

سه ماه است که بازار مسکن دچار یک آرامش یا رکود شده است. معاملات مسکن در این سه ماه بسیار کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها بعضا کاهشی شده است، هرچند که به صورت اسمی افزایش قیمت هم داشته‌ایم.

بازار مسکن؛ فروشندگان ۴ تا ۵ برابر بیشتر شده‌اند، خریدار نیست! + لیست قیمت

رکود و کسادی بازار مسکن باعث شده است که با وجود افزایش قابل توجه فایل‌های فروش و بیشتر شدن فروشندگان، اما خریداری در بازار نباشد و برخی از مالکان مجبور می‌شوند ملک‌های خود را با تخفیف ۱۵ تا ۲۰ درصدی به فروش برسانند.

به گزارش ایسنا، بررسی بازار مسکن نشان می‌دهد آرامش بازار که از حدود سه ماه قبل آغاز شده، هم‌چنان پابرجاست. معاملات به طور محسوسی کاهش یافته و در بخش قیمت نیز انتظارات کاهشی وجود دارد. واسطه‌های ملکی از افزایش تمایل مالکان و سازندگان برای فروش سخن می‌گویند.

اتفاق دیگر این است که بازار وقعی به قیمت‌های دلخواه برخی مالکان نمی‌دهد و به همین دلیل نرخ‌های حباب‌گونه به کمترین میزان خود رسیده است.

یکی از مشاوران املاک فعال در جنوب شرق تهران درباره آخرین وضعیت بازار ملک این منطقه گفت: به نظر من اکنون موقع خرید خانه است؛ چون مشتری می‌تواند در بازار بچرخد و گزینه‌ مدنظر خود را انتخاب کند. تا قبل  از این، حق انتخاب برای خریدار وجود نداشت؛ زیرا فایل بسیار کم بود. در متراژهای کوچک که اصلا فایل وجود نداشت.

وی افزود: اکنون می‌بینیم در هر متراژ، چهار پنج گزینه با قیمت‌های مناسب وجود دارد. قیمت‌ها به طور عمومی نسبت به اردیبهشت حداقل ۱۵ درصد کاهش یافته است. قبلا در منطقه ما کسی تخفیف نمی‌داد اما بعد که یکباره تقاضا فروکش کرد، کسانی که پول لازم هستند بین ۱۵ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت اعلامی خود تخفیف می‌دهند. تعداد فایل‌ها نیز تقریبا نسبت به اوایل امسال چهار تا پنج برابر شده است.

این مشاور املاک درباره برآوردها از وضعیت بازار مسکن شهر تهران بیان کرد: ممکن است بعد از اربعین و ماه صفر، معاملات مقدار اندکی افزایش پیدا کند. اما بعید است بازار به رونق کامل برسد. به خاطر ثابت ماندن قیمت دلار فعلا همه دست نگه داشته‌اند.

بنابراین گزارش، تجربه نشان داده در مواقعی که بازار مسکن وارد رکود می‌شود قیمت‌ها به ثبات می‌رسد یا بعضا کاهش می‌یابد. دوره رکود در دهه‌های اخیر بین ۱۰ تا ۱۲ فصل طول کشیده است. البته ممکن است بازار لزوما با کاهش محسوس قیمت‌های اسمی مواجه نشود اما ثبات قیمت خانه نسبت به تورم به معنای کاهش ارزش واقعی آن است.

 

نرخ‌های پیشنهادی مسکن در تهران - ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

محله متراژ سن بنا طبقه امکانات قیمت (میلیارد تومان)
مسعودیه ۵۳ متر ۵ سال اول پارکینگ، انباری، آسانسور ۲.۴
سلسبیل ۴۵ ۱۷ سال سوم انباری ۲.۴
وحیدیه ۴۱ متر ۹ سال چهارم انباری ۲.۱
آجودانیه ۱۴۴ متر ۷ سال سوم پارکینگ، انباری، آسانسور، بالکن ۱۴.۵
پونک ۶۸ متر ۴ سال چهارم پارکینگ، انباری، آسانسور، بالکن ۶.۵
زنجان ۴۳ متر ۲۰ سال همکف انباری ۲.۳
لویزان ۹۸ متر ۲۴ سال دوم پارکینگ، انباری، بالکن ۸
تهرانپارس غربی ۹۶ متر ۱۵ سال چهارم پارکینگ، انباری، آسانسور، بالکن ۸.۵
پونک ۹۵ متر ۷ سال سوم پارکینگ، انباری، آسانسور، بالکن ۱۰
باقرشهر ۵۵ متر ۳ سال دوم انباری، آسانسور، بالکن ۱.۷

 

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها