خبرهای داغ
کدخبر: ۲۵۹۶۳
تاریخ خبر:

قیمت انواع خودروهای داخلی و مونتازی در بازار - ۲۰ اردیبهشت

منحنی قیمت خودرو در بازار آزاد هرچند این روزها و نسبت به نیمه فروردین روندی نزولی به خود گرفته، با‌این‌حال کف قیمت هنوز فاصله‌ای طولانی با رکوردهای قیمتی اواسط اسفند پارسال دارد.اطلاعات رسیده از بازار خودرو، حکایت از آرامش قیمتی کلی و حتی در مورد برخی خودروها افت قیمت دارد؛ ضمن اینکه ظاهرا خرید و فروش چندانی نیز صورت نمی‌گیرد. میانگین قیمت ۱۰ خودروی منتخب داخلی و مونتاژی در نیمه اردیبهشت امسال، افت حدودا سه‌درصدی را نسبت به نیمه فروردین به خود می‌بیند.

قیمت انواع خودروهای داخلی و مونتازی در بازار - ۲۰ اردیبهشت

در فروردین امسال به دلایل مختلف به‌خصوص رشد انتظارات تورمی، صعود قیمت ارز و تحولات منطقه‌ای، قیمت خودرو نیز روندی افزایشی به خود گرفت، به نحوی که مرزهای قیمتی حسابی جا‌به‌جا شد. برخی خودروهای داخلی به قیمت بالای یک‌میلیارد تومان رسیدند و برخی دیگر نیز از ۵۰۰میلیون تومان رد شدند. در این ماه، ارز رشد قیمت قابل‌توجهی به ثبت رساند، تا حدی که در مقطعی (پاسخ پهپادی و موشکی ایران به حملات رژیم صهیونیستی) قیمت دلار برای چند ساعت به ۷۰هزار تومان هم رسید.

هرچند در چنین رویدادهایی معمولا کالاهایی مانند خودرو روند قیمتی نزولی به خود می‌گیرند اما در فروردین، بازار خودرو بیشتر از بازار ارز خط گرفت تا آژیر جنگ. از همین رو قیمت خودرو تقریبا پابه‌پای ارز پیش رفت و کم نیاورد، به نحوی که در اواخر فروردین منحنی قیمت به اوج رسید. اما اتفاقات سیاسی رخ‌داده، به‌خصوص به وقوع پیوستن پیش‌بینی‌ها مبنی بر بروز جنگ، از انتظارات تورمی کاست و قیمت ارز را هم کاهشی کرد. در نتیجه، بازار خودرو نیز روند نزولی خود را از اواخر فروردین سر گرفت، روندی که تا به امروز کم‌و‌بیش ادامه داشته است.

در حال حاضر معاملات چندانی در بازار خودروهای صفرکیلومتر صورت نمی‌گیرد و آرامشی نسبی بر منحنی قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی سایه انداخته است. به نظر می‌رسد این روند مشروط بر اینکه اتفاقات تحریک‌کننده‌ای مانند وقایع سیاسی، به‌خصوص تنش‌های منطقه‌ای، رخ ندهد، به صورت نسبی ادامه‌دار خواهد بود. چنین اتفاقاتی می‌تواند زمینه‌ساز رشد انتظارات تورمی و قیمت ارز شود و به تبع آنها، منحنی قیمت در بازار خودرو هم رشد می‌کند. البته در سال جاری مسائل سیاسی دیگری نیز هست که می‌تواند به صورت غیر‌مستقیم منحنی قیمت خودرو را جابه‌جا کند، از جمله نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در آبان‌ماه امسال و همچنین توافقات احتمالی هسته‌ای. همچنین پیروز نشدن دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، می‌تواند به کاهش انتظارات تورمی و قیمت ارز منجر شود و خیر آن به بازار خودرو هم خواهد رسید. از آن سو با رخ دادن اتفاقی مانند پیروزی ترامپ در انتخابات پیش روی آمریکا (با توجه به مواضع تندش در قبال ایران) می‌تواند منجر به رشد انتظارات و صعود قیمت ارز و در نتیجه، ثبت رکوردهای قیمتی جدید در بازار خودرو شود.

البته جدا از مسائل سیاسی و تنش‌های منطقه‌ای که می‌تواند صعود قیمت ارز و انتظارات تورمی را بار دیگر رقم بزند، اصلاح قیمت کارخانه‌ای خودروها نیز منجر به رشد قیمت در بازار آزاد خواهد شد. خودروسازان در انتظار اقدام وزارت صمت مبنی بر صدور مجوز افزایش قیمت محصولاتشان هستند، اتفاقی که به نظر می‌رسد دیر و زود دارد، اما سوخت‌وسوز نه. از آخرین اصلاح رسمی قیمت خودروهای داخلی بیش از یک سال می‌گذرد و سیاستگذار فعلا رسما حرفی از صدور مجوز جدید برای تغییر قیمت کارخانه‌ای خودروها نزده است. تجربه نشان می‌دهد به دلیل فاصله بسیار زیاد بین قیمت کارخانه و بازار خودروها، افزایش قیمت در مبدا، قیمت در بازار آزاد را نیز تحریک خواهد کرد. بنابراین اگر قیمت کارخانه‌ای خودروها اصلاح شود، افزایش قیمت در بازار آزاد نیز محتمل است. 

نام محصول قیمت
(میلیون تومان)
سایپا ۱۵۱ ۳۴۴/۰۰۰/۰۰۰
ساینا ۴۴۶/۰۰۰/۰۰۰
ساینا دوگانه سوز ۴۵۵/۰۰۰/۰۰۰
ساینا اتوماتیک ۵۰۷/۰۰۰/۰۰۰
شاهین دستی (سانروف) ۷۵۰/۰۰۰/۰۰۰
شاهین فول اتوماتیک ۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰
کوییک S ۴۳۴/۰۰۰/۰۰۰
کوییک اتوماتیک ۵۳۵/۰۰۰/۰۰۰
اطلس ۵۸۴/۰۰۰/۰۰۰
سورن (قالپاق) ۷۱۸/۰۰۰/۰۰۰
سورن فول ESP ۷۵۵/۰۰۰/۰۰۰
سورن دوگانه ۷۸۶/۰۰۰/۰۰۰
پارس ۴۰۳ ۶۷۹/۰۰۰/۰۰۰
پارس با رینگ ۴۰۲ ---
پارس + مانیتور ۴۰۳ ۷۵۱/۰۰۰/۰۰۰
پارس TU5
برقی ۴۰۲
۸۵۳/۰۰۰/۰۰۰
رانا پلاس ESP ۶۳۲/۰۰۰/۰۰۰
رانا پانوراما ESP ---
۲۰۷ موتور TU3 ۶۶۸/۰۰۰/۰۰۰
۲۰۷ (هیدرولیک) ۷۵۸/۰۰۰/۰۰۰
۲۰۷ پانوراما دستی ۸۱۸/۰۰۰/۰۰۰
۲۰۷ اتوماتیک ۹۱۸/۰۰۰/۰۰۰
۲۰۷ اتوماتیک پانوراما ۱/۰۲۸/۰۰۰/۰۰۰
دنا پلاس (بورسی) ۸۲۸/۰۰۰/۰۰۰
دنا پلاس (۶ دنده) ۸۵۱/۰۰۰/۰۰۰
دنا پلاس اتوماتیک (آپشنال) ۱/۱۶۳/۰۰۰/۰۰۰
تارا دستی V1 ۸۴۰/۰۰۰/۰۰۰
تارا اتوماتیک V4 ۱/۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰
هایما S5 ۱/۴۹۰/۰۰۰/۰۰۰
هایما S7 ۱/۶۸۵/۰۰۰/۰۰۰
هایما S8 ۱/۹۷۰/۰۰۰/۰۰۰
جک (J4) ۸۴۰/۰۰۰/۰۰۰
جک (S3) ۱/۲۳۰/۰۰۰/۰۰۰
جک (S5) ۱/۶۶۵/۰۰۰/۰۰۰
جک (J7) ۱/۷۸۰/۰۰۰/۰۰۰
جک (T8) ۱/۶۵۵/۰۰۰/۰۰۰
جک (k7) ۱/۸۵۰/۰۰۰/۰۰۰
دیگنیتی پرایم
(سفید - مشکی)
۱/۹۳۵/۰۰۰/۰۰۰
دیگنیتی پرستیژ
(سفید - مشکی)
۲/۲۵۰/۰۰۰/۰۰۰
فیدلیتی
(۵ نفره)
۱/۸۸۰/۰۰۰/۰۰۰
فیدلیتی
(۷ نفره)
۱/۹۶۰/۰۰۰/۰۰۰
فیدلیتی پرستیژ
(۵ نفره)
۲/۶۵۰/۰۰۰/۰۰۰
ایکس۲۲ پرو دستی ۹۸۰/۰۰۰/۰۰۰
ایکس ۵۵ پرو ۱/۵۹۰/۰۰۰/۰۰۰
آریزو ۵ اسپرت ۱/۴۲۵/۰۰۰/۰۰۰
آریزو ۶ پرو ۱/۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰
تیگو ۷ پرو پرمیوم ۲/۰۹۰/۰۰۰/۰۰۰
تیگو ۸ پرو (هیبرید) ۳/۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰
تیگو ۸ پرومکس (IE) ۳/۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰
فونیکس ۱.۶ ۲/۳۴۰/۰۰۰/۰۰۰
رسپکت ۲ ۱/۴۴۰/۰۰۰/۰۰۰
لاماری  ۲/۰۶۰/۰۰۰/۰۰۰
آریسان ۴۴۵/۰۰۰/۰۰۰
نیسان تک سوز ۵۸۱/۰۰۰/۰۰۰
نیسان دوگانه سوز ۶۳۶/۰۰۰/۰۰۰
کارا تک ۶۷۰/۰۰۰/۰۰۰
کارا دوکابین ۸۸۰/۰۰۰/۰۰۰
فوتون اتوماتیک ۲/۷۱۵/۰۰۰/۰۰۰

 

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها