خبرهای داغ
کدخبر: ۱۳۹۲۱
تاریخ خبر:

بریتانیا گروه واگنر را تروریستی اعلام کرد

وزارت کشور بریتانیا گروه نظامی واگنر را که چندی پیش رهبر خود را پس از شورش علیه مسکو در یک سانحه هوایی از دست داد، تروریستی اعلام کرد.

بریتانیا گروه واگنر را تروریستی اعلام کرد

وزارت کشور بریتانیا گروه واگنر را در کنار ارتش روسیه در جنگ اوکراین حضور دارد و پس از شورش علیه پوتین، از روسیه خارج شد را گروهی تروریستی اعلام کرد. بدین ترتیب مرتبطین با واگنر در داخل بریتانیا شامل قوانین مبارزه با تروریسم خواهند شد.

بر اساس اعلام وزارت کشور بریتانیا عضویت یا تبلیغ این گروه،ترتیب دادن سخنرانی و شرکت در جلسات آن و حمل لوگوی آن در انظار عمومی یک جرم کیفری محسوب می شود که مجازات آن تا ۱۴ سال زندان است.

وزارت کشور انگلیس روز چهارشنبه اعلام کرد که گروه واگنردر روسیه از سوی دولت انگلیس به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته می شود و عضویت یا حمایت از این گروه غیرقانونی است.

به گزارش روزیترز،این وزارتخانه در بیانیه ای گفت، پیش نویس دستوری که قرار است به پارلمان ارائه شود، اجازه می دهد دارایی های واگنر در زمره دارایی های تروریستی طبقه بندی و مصادره شود.

سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا، گروه واگنر را «خشن و مخرب» توصیف کرد و افزود: «به عنوان ابزار نظامی روسیه ولادیمیر پوتین در خارج از کشور عمل می‌کرد».

در این بیانیه آمده است که واگنر در سراسر اوکراین، خاورمیانه و آفریقا در غارت، شکنجه و قتل های وحشیانه دست داشته است و آن را تهدیدی برای امنیت جهانی خواند.

او گفت: «آنها بطور آشکارا و روشن تروریست هستند و این حکم ممنوعیت این امر را در قوانین بریتانیا روشن می کند.

انتظار می رود این دستور در ۱۳ سپتامبر لازم الاجرا شود و پس از آن عضویت یا تبلیغ این گروه،ترتیب دادن سخنرانی و شرکت در جلسات آن و حمل لوگوی آن در انظار عمومی یک جرم کیفری محسوب می شود که مجازات آن تا ۱۴ سال زندان است.

گروه واگنر

دیوید لامی، مسئول سیاست خارجی حزب اپوزیسیون کارگر گفت که این اقدام خیلی دیر شده است.

او در  X ، که قبلاً به عنوان توئیتر شناخته می شد، گفت: «حالا دولت باید برای محاکمه پوتین به دلیل جنایت تجاوز به دادگاه ویژه فشار بیاورد.

گروه مزدور واگنر در سوریه، لیبی و تعدادی از کشورهای شمال و غرب آفریقا فعالیت داشته است. این سازمان هزاران محکوم را از زندان‌های روسیه برای مبارزه در اوکراین به خدمت گرفت و نیروی تهاجمی اصلی را برای حمله زمستانی روسیه در سال‌های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ در آنجا فراهم کرد.

در ژوئن سال جاری، این گروه شورش کوتاهی را در روسیه راه اندازی کرد که توسط رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به عنوان خیانت محکوم شد و در ۲۳ اوت رئیس آن یوگنی پریگوژین و ستوان های ارشد در یک سانحه هوایی کشته شدند.

بریتانیا پریگوژین را در سال ۲۰۲۰، گروه واگنر را به طور کلی در مارس ۲۰۲۲ تحریم کرد و در ژوئیه امسال افراد و مشاغل مرتبط با این گروه را در جمهوری آفریقای مرکزی، مالی و سودان تحریم کرد.

قانونگذاران کمیته روابط خارجی مجلس در ماه ژوئیه خواستار اعمال تحریم‌های هدفمندتر در مورد آنچه که به گفته آن شبکه ای از نهادها در زیر گروه واگنر است، شدند.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها