خبرهای داغ
کدخبر: ۴۲۱۷
تاریخ خبر:

استفاده از داروهای ضدبارداری ممنوع شد!

طالبان استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری مانند قرص ضد بارداری را ممنوع کرده و استفاده از آن را «توطئه غرب»برای کنترل جمعیت افغانستان دانسته است

استفاده از داروهای ضدبارداری ممنوع شد!

طالبان استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری مانند قرص ضد بارداری را ممنوع کرده و استفاده از آن را «توطئه غرب»برای کنترل جمعیت افغانستان دانسته است. ممنوعیت فروش قرص های ضد بارداری در دو شهر بزرگ افغانستان، تازه ترین ضربه طالبان به حقوق زنان در این کشور است، در حالی که یک بار دیگر زنان افغان از آموزش عالی و حتی رفتن به دکتر به تنهایی محروم شده اند. بر اساس گزارش های جدید، مقامات طالبان شخصاً به داروخانه های پایتخت و شهر شمالی مزار شریف رفته و دستور داده اند که داروها و ابزارهای ضد بارداری را از روی قفسه های فروش بردارند و حتی ماماها را نیز تهدید کرده اند.

در حالی که واردات داروهای ضد بارداری در افغانستان، توسط طالبان ممنوع شده بود، برخی داروها هنوز به صورت مخفیانه وارد شده و در داروخانه ها در دسترس بود که باعث شده بود سرعت این داروها به شدت افزایش یافته و برای مردم فقیر این کشور در دسترس نباشد. یک داروخانه دار در افغانستان به گاردین گفته است: «آن ها دو بار با تفنگ به داروخانه من آمدند و مرا تهدید کردند که قرص های ضد بارداری نفروشم. آن ها به طور مرتب همه داروخانه ها در کابل را بررسی می کنند و ما نیز فروش این محصولات را متوقف کرده ایم».

تاکنون هیچ یک از مقامات وزارت بهداشت عمومی طالبان به طور رسمی در این مورد صحبت نکرده اما این گروه از تصمیم خود دفاع کرده و اشکال مختلف کنترل زاد و ولد در این کشور را «برنامه غرب» اعلام کرده است. یک ماما می گوید که یکی از فرماندهان طالبان به او چنین گفته است: «اجازه ندارید بیرون بروید و مفهوم غرب از کنترل جمعیت را ترویج کنید. این کار لازم نیست».

طالبان در آگوست ۲۰۲۱ بار دیگر کنترل افغانستان را بدست گرفت و اگر چه این گروه گفته بود که شیوه حاکمیت به سخت گیری های طالبان در دهه ۱۹۹۰ باز نخواهد گشت اما شرایط کنونی مردم افغانستان تقریباً همان شرایطی است که در دوره اول حکومت طالبان داشتند و روز به روز بر سختگیری های این گروه افزوده می شود. به طور ویژه زنان بار دیگر بیشترین آسیب را دیده و در دسامبر گذشته بود که حضور دختران و زنان در دانشگاه ها ممنوع شد. همچنین زنان افغان اجازه رفتن به پارک را نداشته و پوشیدن لباس های غربی عمدتاً ممنوع شده است. افغانستان اکنون تنها کشور جهان است که دختران در آن از رفتن به مدرسه محروم شده اند.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها