خبرهای داغ
کدخبر: ۴۲۳۳
تاریخ خبر:

رئیس جمهور فرانسه: به دنبال شکست روسیه هستیم نه تغییر رژیم

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که سیاست این کشور شکست روسیه در جنگ اوکراین است، اما کشاندن جنگ به داخل خاک روسیه رو معدل شکست کامل روسیه می‌داند که سیاست فرانسه اینچنین نیست.

رئیس جمهور فرانسه: به دنبال شکست روسیه هستیم نه تغییر رژیم

رئیس جمهور فرانسه ضمن تاکید بر اینکه شبه‌جزیره کریمه و مناطق دیگر، جزئی از اوکراین هستند، از مخالفت این کشور با کشاندن جنگ به داخل خاک روسیه خبر داد.

به گزارش راشاتودی، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که غرب همچنان شبه‌جزیره کریمه و چهار منطقه جدید که روسیه به این کشور الحاق کرده را جزو اوکراین می‌داند اما با درخواست‌ها از کی‌یف برای کشاندن جنگ به خاک روسیه موافق نیست!

ماکرون درباره این موضوع گفت: من مثل برخی افراد، فکر نمی‌کنم که با حمله به خاک روسیه، باید شکستی تمام و کمال به روسیه تحمیل کنیم. افرادی که چنین نظری دارند، بیش از هر چیزی دیگری، خواستار له شدن رسیه هستند و این هرگز موضع فرانسه نبوده و نخواهد بود.

وی افزود: خواسته من این است که روسیه در اوکراین شکست بخورد و اوکراین بتواند از موضع خودش دفاع کند.

شبه‌جزیره کریمه و شهر سواستوپل، در سال ۲۰۱۴ و پس برگزاری همه‌پرسی به روسیه الحاق شدند و جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک به همراه منطقه خرسون و زاپروژیا نیز پارسال به طور مشابه به الحاق مسکو درآمدند. کی‌یف این همه‌پرسی‌ها را «جعلی» خوانده و به پشتوانه حامیان غربی که نسبت به حمایت از اوکراین متعهد شده‌اند، قول داده تا زمان پس گرفتن این مناطق خواهد جنگید.

ماکرون که در کنفرانس امنیتی مونیخ حرف می‌زد، با این ادعا که وی مخالف «تغییر رژیم» در مسکو است، گفت که به باور او، چنین روش‌هایی نتیجه مثبتی نداشته و به حل و فصل بحران اوکراین کمکی نمی‌کند.

وی افزود: وقتی می‌شنوم که خیلی‌ها از تغییر رژیم در مسکو دفاع می‌کنند، این سوال را می‌پرسم؛ «چه تغییری؟ بعدی چه کسی است؟ ما طی یک دهه اخیر چندین بار شاهد تغییر رژیم در بسیاری از کشورها بودیم و این کار همیشه به شکستی تمام‌عیار منجر شده است.

از ابتدای عملیات نظامی روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲(۵ اسفند ۱۴۰۰) ماکرون همواره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تماس بوده است. رئیس جمهور فرانسه همواره درباره تلاش برای تحمیل «توافق صلح تحقیرآمیز به روسیه» به کشورهای غربی هشدار داده است. با این حال، به‌رغم ادعای وی مبنی بر پایان بخشیدن به جنگ از طریق آتش‌بس و مذاکره، فرانسه همواره به ارسال سلاح برای اوکراین ادامه داده است.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها