خبرهای داغ
کدخبر: ۱۳۸۹۰
تاریخ خبر:

با سرخ‌ترین روستای ایران آشنا شوید

معماری سرخ‌رنگ خانه‌ها همراه پوشش سنتی مردم محلی، باعث شده است تا سالیانه ۴۰ هزار توریست، به اینجا سفر کنند؛ روستایی در قلب ایران و در دامنه کوه کرکس یعنی روستای «ابیانه».

با سرخ‌ترین روستای ایران آشنا شوید

 ابیانه روستایی در بخش مرکزی شهرستان نطنز، از توابع استان اصفهان است. این روستا در دامنه کوه‌های کرکس و در ارتفاع ۲۲۲۲ متری از سطح دریا واقع شده است.

طبیعت روستای ابیانه بسیار خوش‌آب‌وهوا و معتدل است. مردم محلی به آن ویونا هم می‌گویند. گفته می‌شود ابیانه یکی از مرتفع‌ترین مناطق مسکونی ایران است. تلفیق کویر و کوهستان در ابیانه، منظره‌ای بکر و زیبا پدید آورده است که این روستا را از سایر روستا‌های ایران متفاوت می‌کند.

ابیانه

معماری این روستای تاریخی، با شکل بومی‌اش و ساختار حلزونی‌شکل خانه‌های روستا، مربوط به سه دوره سلجوقی، صفوی و قاجار است و بنا‌های تاریخی متعدد و متنوعی از دوران هخامنشیان تا دوران معاصر در آن وجود دارد.

معماری سرخ‌رنگ خانه‌های ابیانه همراه پوشش سنتی مردم محلی باعث شده است تا سالیانه ۴۰ هزار توریست قصد سفر به این روستای بکر به سرشان بزند. لباس سنتی مردم روستای ابیانه نطنز در نوروز ۹۷ ثبت ملی می‌شود.

ابیانه

روستای تاریخی ابیانه، در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان نطنز در استان اصفهان، ۸۰ کیلومتری شهر کاشان و ۱۷۴ کیلومتری شهر اصفهان قرار دارد.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها