خبرهای داغ
کدخبر: ۱۷۶۳۴
تاریخ خبر:

کشف یک اثر تاریخی در مجموعه کاخ سعدآباد تهران

یک شی سنگی تاریخی در مجموعه کاخ سعد‌آباد کشف شده است که احتمال داده می‌شود مربوط به یک فواره و آب‌نمای تاریخی باشد.

کشف یک اثر تاریخی در مجموعه کاخ سعدآباد تهران

یک شی سنگی که گمان می‌رود مربوط به یک فواره و آبنمای تاریخی باشد در مجموعه سعدآباد تهران کشف شده است. هنوز مشخص نیست جنس این شی دقیقا از چه سنگی و مربوط به کدام دوره تاریخی است.

به گزارش ایسنا روابط عمومی مجموعه تاریخی ـ فرهنگی سعدآباد اطلاع داد: پیش از ظهر روز سه‌شنبه، بیست‌وسوم آبان‌ماه  ۱۴۰۲، همکاران واحد خدمات و پشتیبانی حین مأموریت‌های ابلاغی و روزمره در یکی از محوطه‌های مجموعه سعدآباد، متوجه بخشی از یک اثر سنگی در محوطه این مجموعه شدند و متعاقبا با دستور مؤکد مدیریت مجموعه مبنی بر رعایت تمام ضوابط و دستورالعمل‌های منطبق بر صیانت از آثار تاریخی و با حضور  تمام مسئولان اعم از یگان حفاظت، حراست  و کارشناسان ذی‌ربط و نظارت واحد حفاظت و مرمت آثار مجموعه، اثر مکشوفه تاریخی با حفاری تکمیلی و کاملا حفاظت‌شده از عمق خاک خارج و با تدابیر حداکثری و ضابطه‌مند در قالب صیانت مقدماتی به محوطه امن در سعدآباد منتقل شد.

کشف یک اثر تاریخی در مجموعه کاخ سعدآباد تهران

کارشناسان مجموعه سعدآباد احتمال می‌دهند شیٔ تاریخی یادشده  که ارتفاعی در حدود یک متر دارد، مخصوص فواره آب‌نمای ساخته‌شده باشد که بنا به دلایلی که نیازمند پژوهش‌های  تکمیلی است، هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته و به یکی از محوطه‌های حاشیه‌ای مجموعه انتقال یافته است.

روابط عمومی سعدآباد همچنین اعلام کرد: پس از شناسایی این شیء، عملیات پاکسازی، حفاظت و مرمت این اثر نفیس به صورت عملیات زنده مرمتی توسط کارشناسان در ورودی کاخ موزه سبز آغاز شده  و بازدید کنندگان مجموعه می‌توانند از نزدیک شاهد روند  مرمت این اثر  باشند.

کشف یک اثر تاریخی در مجموعه کاخ سعدآباد تهران

در فاز مقدماتی، کارشناسان در حال تکمیل مطالعات آزمایشگاهی جنس سنگ و تطبیق نقوش حکاکی‌شده روی اثر هستند.

پس از پایان مراحل حفاظت و مرمت، این اثر هنری طی مقدمات امکان‌سنجی و مکان‌یابی در موقعیتی مناسب و به‌عنوان عضو جدیدی از آثار موزه‌ای و محیطی مجموعه سعدآباد در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مجموعه سعدآباد همچنین اطلاع داد که فعالیت کارشناسی و تحقیقاتی توسط متخصصان به‌صورت مستمر ادامه دارد و اخبار تکمیلی و به مرور در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

این مجموعه در دوره‌های پهلوی اول و دوم، کاربری مسکونی، اداری و سیاسی داشته است. در برخی اسناد اشاره شده که قدمت سکونت در سعدآباد به دوره قاجار می‌رسد، اما براساس اطلاعاتی که در وب‌سایت سعدآباد آمده است، این مجموعه از سال ۱۳۰۴ یعنی زمان قدرت گرفتن رضاشاه تا ۱۳۵۷ خورشیدی در اختیار پهلوی‌ها بوده است.

کشف یک اثر تاریخی در مجموعه کاخ سعدآباد تهران

copied
خبرهای داغ
ارسال نظر
 

اخبار اخبار جامعه سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها