خبرهای داغ
کدخبر: ۴۰۱۱
تاریخ خبر:

چرا نباید ایستاده ادرار کرد؟

برای اکثر مردان ادرار کردن در حالت ایستاده راه حلی سریع و آسان برای تخلیه مثانه است. اما یک متخصص هشدار داده است که شاید نشسته ادرار کردن (روی توالت فرنگی یا ایرانی) برای شما بهتر باشد.

چرا نباید ایستاده ادرار کرد؟

اگر معمولا در حالت ایستاده ادرار می‌کنید، می‌دانید که فواید خود را دارد. از فواید ایستاده ادرار کردن این است که نیاز به نشستن روی صندلی توالت عمومی که مشکوک به میکروب و بیماری است نخواهد بود و به طور کلی امکان ادرار کردن در هر مکانی را دارید!

با این حال پزشکان در هلند دریافته‌اند که نشسته ادرار کردن می‌تواند مفید باشد، به ویژه برای مردانی که از مشکلات پروستات رنج می‌برند. بر اساس تحقیقی در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند؛ نشستن در هنگام ادرار کردن اجازه جریان شدیدتر ادرار را به بدن داده و این امر می‌تواند به از بین بردن مشکلات پروستات کمک کند. این تحقیق بیان می‌دارد که وقتی ما می‌ایستیم، ماهیچه های ناحیه قسمت پایین شکم، لگن و ستون مهره ها را فعال می‌کنیم که این ماهیچه ها مانع از انجام عمل دفع ادرار به نحو مناسب می‌شوند.

الزام تخلیه کامل مثانه

بسیاری از مردان اگر نتوانند به طور کامل مثانه خود را تخلیه کنند، برای ادرار کردن می‌نشینند. وقتی می‌نشینید، می‌توانید بیشتر از ماهیچه های شکم خود استفاده کنید و چند قطره آخر ادرار خود را بیرون بریزید. در این حالت احساس می‌کنید بهتر تخلیه شده‌اید.

طبق تحقیقات انجام شده ایستاده ادرار کردن می تواند بر روی فرآیند اورودینامیکی تخلیه مثانه اثر بگذارد. به عبارتی این فرآیند شامل سه بخش شدت جریان خروجی ادرار، تخلیه کامل مثانه و میزان ادرار باقی مانده در مثانه خواهد بود. برای ادرار کردن مناسب و حفظ سلامت دستگاه ادراری وجود این سه عامل لازم است.

از طرفی فعالیت عضلات اطراف شکم، لگن و ستون فقرات برای تخلیه کامل ادرار از مثانه سه ارگان مورد نیاز هستند. در ایستاده ادرار کردن این فشار از طریق اعضای بدن تامین نشده و به طبع آن فرآیند اورودینامیکی یا همان تخلیه ادرار تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

چرا نباید ایستاده ادرار کرد؟

اگر مثانه به درستی تخلیه نشود، ممکن است باعث ته نشین شدن ادرار (که به عنوان احتباس ادرار نیز شناخته می‌شود) و در نهایت ابتلا به عفونت یا سنگ مثانه شود.

از آنجایی که عفونت ها می‌توانند منجر به سپسیس یا عفونت کلیه شوند، اگر علائم تخلیه ناقص مثانه را دارید، باید به متخصص مراجعه کنید. این علایم عبارتند از:

جریان آهسته ادرار

زور زدن برای ادرار کردن

جریان منقطع

فاصله های مضاعف یا چندگانه به صورت متوالی

طول کشیدن شروع تخلیه ادرار

چرا نباید ایستاده ادرار کرد؟

عوارض ایستاده ادرار کردن

از عوارض ایستاده ادرار کردن در مردان می‌توان به تخلیه نشدن کامل املاح و مواد موجود در ادرار از بدن، باقی ماندن رسوبات، ایجاد التهابات در بافت مخاطی مثانه و افزایش احتمال ابتلا به سنگ مثانه اشاره کرد. همچنین فشار وارده به عضلات کف لگن بر روی جریان خروجی ادرار و کنترل کردن آن متعاقبا مضرات بیشتری را در پی خواهد داشت.

ادرار توسط کلیه های شما تولید می‌شود و از آب مخلوط با مواد زائدی تشکیل شده که کلیه ها از خون شما خارج می‌کنند. یکی از این مواد زائد اوره نام دارد که ترکیبی از نیتروژن و کربن است. اگر ادرار در مثانه شما باقی بماند، مواد شیمیایی موجود در اوره به هم می‌چسبند و کریستال ها را تشکیل می‌دهند. به مرور زمان، کریستال‌ ها سخت می‌شوند و سنگ‌ های مثانه را تشکیل می‌دهند.

اگر مثانه درست تخلیه نشود، ادرار تجمع یافته و منجر به فشار به کلیه ها می‌شود. عدم تخلیه کامل به نوبه خود می‌تواند باعث از کار افتادن کلیه ها شود؛ عارضه‌ای که می‌تواند خطرناک باشد و منجر به آسیب ماندگار شود.

با این حال، این تحقیق به این معنا نیست که حالا همه باید در زمان ادرار کردن روی توالت بنشینند. تا زمانی که احساس می‌کنید مثانه‌تان به درستی خالی می‌شود، بهتر است در هر دو حالت ادرار کنید.

اگر حس می‌کنید نمی‌توانید خودتان را کامل تخلیه کنید، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. حتی ممکن است متوجه نباشید که مثانه شما هر بار که از توالت استفاده می‌کنید به درستی تخلیه نمی‌شود. این حالت می‌تواند به دلیل بیماری زمینه ای باشد.

فواید نشسته ادرار کردن

شاید یکی از مهمترین مزایای نشسته ادرار کردن برای مردان میانسال و مردان مسن دارای مشکلات پروستات باشد. نشسته ادرار کردن برای این افراد می‌تواند به تخلیه کامل مثانه کمک نموده و خطرات بروز کیست و سایر مشکلات سلامتی را در آنها کاهش دهد. در حقیقت اگر مردان به بزرگی پروستات مبتلا بوده و نیاز به شل شدن عضلات لگن برای دفع ادرار داشته باشند، بهتر است نشسته ادرار کردن را آغاز کنند.

عادت ایستاده ادرار کردن کودکان

یکی از عادت های مرسوم در پسران، اجابت مزاج در حالت ایستاده است. به طور کلی ادرار کردن در حالت نشسته دارای مزیت های علمی به مراتب بیشتری نسبت به ایستاده ادرار کردن است. تحقیقات حکایت از آن دارند که سرعت جریان ادرار در حالت نشسته بیشتر از شرایطی است که کودک در حالت ایستاده به دفع ادرار می‌پردازد.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها