خبرهای داغ
کدخبر: ۷۵۳۲
تاریخ خبر:

محمد ناظری؛ سرداری که کنار آبهای خلیج فارس آسمانی شد

به یاد شهید حاج محمد ناظری، ‌سرداری که در کنار آبهای نیلگون خلیج فارس آسمانی شد و شاگردان او در زمره مدافعان حرم از حریم ولایت با نثار خون خود دفاع کردند.

محمد ناظری؛ سرداری که کنار آبهای خلیج فارس آسمانی شد

به گزارش خبرنگار حوزه ایثار وشهادت ایرنا، ‌ در سالروز آسمانی شدن سردار ناظری یکی از فرماندهان دلاور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در اولین ساعات بامداد روز ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ و بعد از انجام آموزش های روزمره و پس از سخنرانی در بندر لنگه در جزیره فارور خلیج فارس دچار ایست قلبی ناگهانی می شود و تلاش پزشکان برای احیای این رزمنده دلاور تا نیمه شب ادامه می یابد که متاسفانه به نتیجه نرسیده و نیمه شب سردار محمد ناظری فرمانده یگان نیروهای ویژه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  بدلیل عارضه شیمیایی آسمانی شد و به درجه شهادت نائل گشت.

سردار ناظری بعد از عمری خدمت خالصانه و دلاورانه به سرزمین مقدس ایران همزمان با میلاد حضرت سیدالشهدا و قمر بنی هاشم علیهما السلام جان به جان آفرین تسلیم کرد.  

سردار شهید محمد ناظری متولد سال ۱۳۳۴ در محله امامزاده حسن تهران بود. عمده هم سن و سالان سردار ناظری از آن محله بعدها در نیروهای ویژه ارتش (نوهد) به خدمت در آمدند. حاج محمد هم در سالهای منتهی به انقلاب به طور غیر رسمی و توسط برخی افسران ارتش که از رژیم پهلوی جدا شده و به مردم پیوسته بودند نخستین دوره‌های تکاوری خود را دید.

بخشی از نیروهای تربیت شده توسط سردار ناظری به جهت آمادگی های بالا و تخصص در جنگ های نامنظم به سوریه اعزام شدند تا بتوانند از حریم عمه سادات دفاع نمایند و مفتخر به حضور به عنوان «مدافعان حرم» گردند. از شاگردان سردار ناظری که در دفاع از حرم حضرت زینب سلام الله علیها به افتخار شهادت نائل امد می توان به شهید امیر سیاوشی اشاره کرد که در ریف جنوبی حلب و در دی ماه سال گذشته به شهادت رسید.

 برادر حاج محمد، «تیمور ناظری» نیز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده بود و مادر او نیز یکی از شهدای مظلوم فاجعه حج خونین سال ۶۶ بود.  

سردار محمد ناظری در سالهای گذشته و به واسطه حضور در مستند مسابقه فرمانده شبکه افق، مورد توجه مردم قرار گرفته بود و در سه فصل تولید شده از این مستند مسابقه بعنوان فرمانده ارشد حضور داشت.

دست‌نوشته رهبر انقلاب بر عکس سردار شهید ناظری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نوشته‌ای را در تجلیل از شهید محمد ناظری(۱) بر روی عکس آن سردار شجاع و مؤمن مرقوم کردند.

متن دست‌نوشته‌ی رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

رحمت و رضوان بر شهید عزیز، سردار شجاع و مؤمن که عمر خود را در جهاد فداکارانه گذرانید و جوانان و مجاهدان بسیاری تربیت کرد. خداوند او را با شهدای صدر اسلام محشور فرماید.

سیّد علی خامنه‌ای

مبارزه علیه ضدانقلاب

اولین حضور جدی حاج محمد در پاسداری از انقلاب اسلامی، به مناطق ناآرام در سال‌های نخست پیروزی انقلاب و خنثی کردن ناآرامی توسط گروهک‌های ضد انقلاب برمی‌گردد.

حاج محمد در آن سال‌ها در بسیاری از شهرهای ناآرام در دوران اوج اغتشاش حضور می یافت که از این موارد، می توان به حضور و مبارزه علیه ضدانقلاب در غائله های گنبد، آمل وکردستان اشاره کرد.

در پی آغاز جنگ تحمیلی در سال ۵۹ نیز حاج محمد بلافاصله به جبهه‌های حق علیه باطل شتافت و نخستین ماموریت او نیز شناسایی نیروهای دشمن در منطقه شوش دانیال بود که از قضا این عملیات شناسایی از یکی از قدرتمندترین و مجهزترین گردانهای رژیم بعث صورت پذیرفت.

هر چه جنگ پیش می‌رفت ارزش نیروهای ویژه و جنگ های نامنظم بیشتر به چشم می آمد و حاج محمد بعنوان یکی از نیروهای زبده این گونه از جنگ در بسیاری از عملیات های چریکی و نامنظم حضور جدی داشت. یکی از عملیاتی که تاثیر محسوسی در بالارفتن روحیه رزمندگان اسلام و تحقیر رژیم بعث داشت ماجرای پالایشگاه کرکوک و تهدید شهر مهم خانقین در عراق  بود. طی همین عملیات بود که صدام برای سر حاج محمد ناظری جایزه تعیین کرد!

چاه‌های نفت این دو شهر از اهمیت خاصی برای رژیم بعث برخوردار بود و حفاظت از آن‌ها به‌شدت مورد تاکید صدام بود. گروه حاج محمد ناظری با لباس مبدل خود را به منطقه کرک و خانقین رساندند  و با انهدام پالایشگاه نفت آن منطقه توانستند ضربه جدی به رژیم بعث وارد آورند.

عضویت نیروهای ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سردار ناظری در سال ۶۴ به عضویت نیروهای ویژه هوابرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تحت نظر نیروی زمینی بود درمی‌آید و در آن زمان با حاج قاسم سلیمانی نیز روابط نزدیکی پیدا می‌کند.

بعد از پایان دفاع مقدس نیز سردار حاج محمد ناظری همچنان به مربی‌گری ادامه می دهد و مسئول دوره های متعدد جنگ های نامنظم و چریکی بوده و نفرات زبده بسیاری را بعنوان چریک و تکاور به بدنه نیروهای نظامی کشور معرفی کرده است.

بعد از حمله امریکا به افغانستان و عراق و پس از آن که نیروهای نظامی غربی نظیر ناتو، ارتش های کشورهای اروپایی و به خصوص ارتش امریکا در منطقه غرب آسیا حضور پررنگی پیدا کرده بودند، لازم بود تا نیروهای نظامی ایران حراست دقیق‌تر و گسترده‌تری از مرزهای خاکی و آبی کشور انجام دهند.

از این جهت بود که اواخر سال ۸۶ از طرف ستاد فرماندهی کل قوا نیروی دریایی سپاه مامور شد تا یگان ویژه ای به منظور حضور فعالانه در برابر نیروهای بیگانه در خلیج فارس و آمادگی لازم برای عملیات در مواقع ضروری تشکیل دهد. این چنین بود که یگان‌های ویژه جنگ‌های نامنظم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خلیج فارس تشکیل شده و توانست تا حد بسیاری به موازنه قدرت حاضر در خلیج فارس منجر شود. فرماندهی این یگان‌ها بر عهده سردار  محمد ناظری بود و او در جزیره فارور اقدام به تربیت نیرو و برگزاری دوره های تکاوری لازم برای مقابله با دشمن می‌کرد.  

برقراری امنیت در منطقه استراتژیک خلیج فارس

مقابله جدی با دزدان دریایی سومالی، برقراری امنیت در منطقه استراتژیک خلیج فارس و حضور عزتمندانه در برابر نیروهای بیگانه در مواقع لازم، اتفاقاتی بود که با حضور نیروهای تحت اشراف سردار ناظری مانند یگان های تکاوری سیدالشهدا علیه السلام در خلیج فارس افتاد.

اتفاقی که به نظر بسیاری از کارشناسان توانست ایران را قدرتمندترین کشور حاضر در خلیج فارس نماید. در فعالیت های بی نظیر نظامی اخیر، سردارناظری یکی از فرماندهانی بود که به پیشبرد این عملیات حساس می پرداخت و نقش کلیدی در انجام موفقیت‌آمیز آن داشت.

همیشه پرکار و در صحنه بود

سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی درباره شهید حاج محمد ناظری گفته بود: بزرگترین ویژگی شهید ناظری این بود که در این سال‌ها از ابتدای انقلاب تا کنون هیچ تغییری در ایشان ایجاد نگردید. همیشه پرکار و در صحنه بود و هر جای انقلاب که نیاز بود مسئولیت سخت ترین کارها را به عهده می‌گرفت.

وی با اشاره به فعالیت شهید ناظری تا آخرین لحظات عمر گفت: ما جهاد مهمی را به یاد نداریم که شهید ناظری در آن شریک نبوده باشند. بنده از سال ۵۸ که نیروی آموزشی ایشان بودم تا کنون تغییر یا خستگی در ایشان ندیدم.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها