خبرهای داغ
کدخبر: ۱۳۳۲۸
تاریخ خبر:

۵ اشتباه رایجی که لپ‌تاپ شما را نابود می‌کند!

مبلمان، فرش و پتو همگی سطوحی هستند که می‌توانند ویران کننده باشند. هر جا لپ‌تاپ خود را قرار می‌دهید، مطمئن شوید که دریچه یک مسیر باز برای انجام کار خود دارد. حتی انبوهی از کتاب‌ها که خیلی نزدیک به لپ‌تاپ شما هستند، می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

۵ اشتباه رایجی که لپ‌تاپ شما را نابود می‌کند!

آیا می‌دانید چه کار‌هایی باعث آسیب به لپ تاپ شما می‌شود؟ این اشتباهات رایج به مرور زمان به رایانه شما آسیب می‌زند، پس مراقب باشید و هوشمند! در این مطلب شما را با این اشتباهات آشنا می‌کنیم، با ما همراه باشید.

به گزارش همشهری آنلاین، از آنجا که ما لپ‌تاپ‌ها را با خود حمل می‌کنیم، در مقایسه با رایانه‌های رومیزی که ثابت می‌مانند، بیشتر در معرض تصادف و خرابی سخت‌افزار هستند. شانس بخشی از معادله است، اما بیایید به نحوه خرابی و شکستن لپ تاپ در طول زمان با چند اشتباه رایج نگاه کنیم.

اگر از لپ‌تاپ خود به این روش‌ها سوءاستفاده کنید، ممکن است قبل از اینکه متوجه شوید چه می‌کنید، از کار بیفتد.

۱. گرمای بیش از حد و آسیب به لپ تاپ

پردازنده‌ها نسبت به قبل از مصرف انرژی کارآمدتر هستند و میانگین دمای یک رایانه شخصی به مرور زمان کاهش یافته است. با این حال، لپ تاپ‌ها هنوز هم گرمای زیادی تولید می‌کنند. بسیاری از ماشین‌ها در هنگام فشار همچنان در لمس گرم می‌شوند.

یک فن (یا منبع خنک کننده دیگر) باید این گرمای داخلی را دفع کند و این وظیفه شماست که دریچه فن را تمیز نگه دارید تا مانعی برای خروج گرما نداشته باشد. اگر گرمای داخل لپ تاپ شما جایی برای رفتن نداشته باشد، در اطراف اجزای حیاتی لپ تاپ شما گیر می‌کند. در نهایت لپ تاپ شما به دمای خطرناکی می‌رسد و بیش از حد گرم می‌شود.

برخی از لپ تاپ‌ها به این موضوع واکنش نشان می‌دهند و به طور خودکار خاموش می‌شوند. اما برخی دیگر به آرامی از گرما آسیب خواهند دید، تا زمانی که از کار بیفتند.

مبلمان، فرش و پتو همگی سطوحی هستند که می‌توانند ویران کننده باشند. هر جا لپ‌تاپ خود را قرار می‌دهید، مطمئن شوید که دریچه یک مسیر باز برای انجام کار خود دارد. حتی انبوهی از کتاب‌ها که خیلی نزدیک به لپ‌تاپ شما هستند، می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

این تنها منبع تجمع گرما نیست. با گذشت زمان، گرد و غبار می‌تواند در داخل دستگاه شما جمع شود و فن و راه‌های هوایی داخلی را مسدود کند. اگر سال‌ها لپ تاپ خود را در اختیار دارید، ارزش آن را دارد که لپ‌تاپ خود را تمیز کنید تا زباله‌های داخلی آن پاک شود.

۲. خرابی هارد دیسک لپ تاپ

در حال حاضر بسیاری از لپ تاپ‌ها دارای یک درایو حالت جامد (SSD) یا حافظه فلش دیگر هستند. از آنجایی که SSD‌ها قطعات متحرک داخلی ندارند، در برابر حرکت انعطاف پذیرتر هستند. با این حال، بسیاری از لپ‌تاپ‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر هنوز یک هارد دیسک مکانیکی (HDD) دارند. اگر بیش از حد تکان بخورند ممکن است آسیب ببینند.

این آسیب پذیری هارد دیسک چرخان به دلیل استفاده از قطعات متحرک است. هارد دیسک‌ها دارای یک سر خواندن/نوشتن هستند که باید برای تعامل با دیسک حرکت کند که چرخش می‌کند. این قطعات اینرسی خاص خود را دارند، بنابراین اگر لپ تاپ خود را در حالی که روشن هستند حرکت دهید، سعی می‌کنند در جهت اصلی خود حرکت کنند. این می‌تواند باعث تماس بین اجزای هارد دیسک داخلی شود که به نوبه خود می‌تواند به خرابی داده‌های شما منجر شود.

تنها با حرکت ملایم لپ تاپ و حرکت نکردن آن هنگام اجرای برنامه‌ای که مکرراً به هارد دیسک دسترسی دارد، می‌توانید خطر را کاهش دهید. با لپ تاپ خود به آرامی و بدون حرکت سریع رفتار کنید.

۳. استفاده نادرست از لپ تاپ و آسیب رساندن به آن

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه لپ‌تاپ خوب خود را سریع بشکنید، سعی کنید لپ‌تاپ خود را از قسمت صفحه نمایش بگیرید و بلند کنید. نگه داشتن لپ تاپ با هر گوشه ای، به خصوص آزادانه با یک دست، ایده بدی است. حتی لپ‌تاپ‌های ممتاز نیز گاهی می‌توانند تسلیم این حرکت به ظاهر ساده شوند.

بهترین راه برای برداشتن آن، گرفتن جلو یا عقب دستگاه در هنگامی که لپ تاپ بسته است، می‌باشد. برای امنیت بیشتر، آن را با دو دست بگیرید. وقتی لپ تاپ شما باز است، همچنان باید آن را با هر دو دست (یکی در هر طرف) بردارید.

برخی از لپ‌تاپ‌ها مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند، اما برخی دیگر ممکن است در مدت کوتاهی با مشکل مواجه شوند. به ویژه، برداشتن لپ‌تاپ از کنار نمایشگر فشار زیادی به لولا وارد می‌کند. لپ تاپ‌ها قرار نیست با آن کنار بیایند. انجام این کار می‌تواند به لولا‌ها یا مواد اطراف آسیب برساند و باعث شکستن لولا یا از کار افتادن صفحه نمایش شود.

۴. چگونه یک لپ تاپ را با درهم ریختن سیم‌ها از بین ببریم

اگر می‌خواهید رایانه‌تان را از بین ببرید (یا حداقل توانایی‌تان برای استفاده عادی از آن)، با کابل‌های آن مانند آشغال رفتار کنید. آن‌ها را دور هر چیزی که در چشم است بپیچید، آن‌ها را در زوایای عجیب بچرخانید و منتظر بمانید تا چیزی بشکند. زودتر از چیزی که تصورش را می‌کنید این اتفاق می‌افتد.

ممکن است فکر کنید سیم‌های برق می‌توانند پیچ ​​و تاب و خم شدن زیادی را تحمل کنند، اما اغلب نمی‌توانند.

شکل رایج این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که فردی کابل شارژر را روی شی دیگری می‌پیچد تا آن را در بسته نگه دارد. گاهی اوقات آن جسم دارای لبه‌های تیز است که به کابل آسیب می‌رساند.

با بستن یک سیم دور خود از این مشکل جلوگیری کنید. اکثر کابل‌ها هنگام خریدن به این صورت بسته‌بندی می‌شوند و برخی شامل یک تکه چسب نواری هستند که می‌توانید از آن برای نگه داشتن سیم در کنار هم استفاده کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که فشار زیادی به کابل‌های کامپیوترتان وارد نمی‌کنید. این باعث می‌شود تا به دوشاخه‌ای که وارد لپ تاپ شما می‌شود، فشار وارد شود. با گذشت زمان، این کار دوشاخه را ضعیف می‌کند و حتی می‌تواند به سوکت آسیب برساند و از شارژ کردن رایانه شما جلوگیری کند. داشتن کمی شلی در کابل‌ها مهم است.

۵. آسیب به لپ تاپ با حمل و نقل نامناسب

بسیاری از مردم یک کیف لپ‌تاپ می‌خرند تا ضربه‌ها و آسیب‌های روزمره را از بین ببرند. این اولین قدم عالی است، اما باید مطمئن شوید که کیف واقعاً محافظت می‌کند. کیف‌های لپ‌تاپ ارزان ممکن است دارای محفظه‌ای به اندازه لپ‌تاپ باشند، اما معمولاً فاقد محافظت هستند. برخی دیگر دارای بالشتک در کناره‌های کیف هستند، اما از محافظت از بالا یا پایین کاملا غفلت می‌کنند.

آیا تا به حال لپ تاپ شما آسیب دیده است؟

به طور خلاصه، مهم است که به جزئیات کوچک توجه داشته باشید. در غیر این صورت، لپ تاپ شما ممکن است در اثر آسیب به لولاها، هارد دیسک، قسمت بیرونی یا سایر اجزاء به سرعت از بین برود. حتی کار‌های به ظاهر جزئی، مانند ریختن خرده‌های غذا در زیر صفحه کلید، می‌تواند در طول زمان مشکلات جدی ایجاد کند.

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پنجره هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  • پربحث‌ترین‌ها

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پنجره هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    وب گردی

      دیگر رسانه ها