خبرهای داغ
کدخبر: ۲۱۰۵
تاریخ خبر:

سازمان ملل:

لایه ازون تا سال ۲۰۶۶ ترمیم می‌شود!

طبق گزارش جدید سازمان ملل، لایه محافظ ازون به آرامی، اما مستمر در حال بهبود است. یک ارزیابی علمی که هر چهار سال یک بار انجام می‌شود نشان داد که بهبودی این لایه در حال پیشرفت است

لایه ازون تا سال ۲۰۶۶ ترمیم می‌شود!

لایه ازون در جو زمین که سیاره را در برابر تشعشعات مضر مرتبط با پوست محافظت می‌کند درحال ترمیم است. یک ارزیابی علمی که هر چهار سال یک بار انجام می‌شود نشان داد که بهبودی این لایه در حال پیشرفت است. ازون سیاره را در برابر تشعشعات مضر مرتبط با پوست محافظت می‌کند.

پل نیومن، رئیس مشترک ارزیابی علمی گفت: در استراتوسفر فوقانی و در سوراخ اوزن، ما شاهد بهبود اوضاع هستیم.

بر اساس گزارشی که روز دوشنبه در همایش انجمن هواشناسی آمریکا در دنور ارائه شد، پیشرفت کند است. در این گزارش آمده است که میانگین جهانی اوزن در ارتفاع ۱۸ مایلی (۳۰ کیلومتری) در جو تا سال ۲۰۴۰ به سطح قبل از نازک شدن سال ۱۹۸۰ باز نمی‌گردد؛ و تا سال ۲۰۴۵ در قطب شمال به حالت عادی باز نخواهد گشت.

در این گزارش آمده است که قطب جنوب، جایی که اوزن آنقدر نازک است که یک حفره غول‌پیکر در لایه آن وجود دارد، تا سال ۲۰۶۶ به طور کامل رفع نخواهد شد.

دانشمندان و حامیان محیط زیست در سرتاسر جهان مدت‌هاست که از تلاش‌ها برای التیام حفره اوزون – ناشی از توافقنامه ۱۹۸۷ به نام پروتکل مونترال که دسته‌ای از مواد شیمیایی را که اغلب در مبرد‌ها و ذرات معلق در هوا استفاده می‌شوند ممنوع می‌کند – به عنوان یکی از بزرگترین پیروزی‌های اکولوژیکی برای بشریت ستایش کرده‌اند.

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها