خبرهای داغ
کدخبر: ۴۵۱۵
تاریخ خبر:

راز افزایش قد مردم کرده جنوبی چیست؟

انسان‌ها در صد سال گذشته بسیار بلند قدتر از گذشته شده اند و مردم کره جنوبی دلیل آن را به ما نشان می‌دهند.

راز افزایش قد مردم کرده جنوبی چیست؟

یک قرن پیش انسان‌ها کاملا کوتاه قد بودند. برای مثال، میانگین قد یک زن ساکن کره جنوبی حدود ۱۴۲ سانتی متر بود در حالی که میانگین قد یک زن امریکایی در همان زمان ۱۵۹ سانتی متر بود. انسان‌ها با معیار‌های امروزی نسبتا کوتاه قد بودند و این تقریبا در تمام طول تاریخ بشر صادق بود.

با این وجود، در قرن گذشته قد انسان به شدت افزایش یافته است. در سطح جهانی انسان‌ها به طور متوسط حدود ۷.۵ سانتی متر رشد قد داشتند، اما در کره جنوبی زنان به شکل حیرت انگیزی ۲۰ سانتی متر و مردان به میزان ۱۵ سانتی متر رشد قدی داشته‌اند. این موضوع چگونه رخ داد؟

پژوهشگران تلاش کرده اند مشخص سازند که تا چه میزان از قد انسان را می‌توان به ژنتیک نسبت داد و چه میزان از آن تحت تاثیر محیط ما قرار دارد. نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته روی سربازان بریتانیایی و ولزی در جنگ جهانی اول نشان داد که بزرگ شدن در محیطی با تغذیه بهتر و بیماری کم‌تر منجر به تفاوت قابل توجهی در بزرگسالی می‌شود. مدتی پس از آن پژوهشگران مطالعه درباره خواهران و برادران دوقلو را آغاز کردند و دریافتند که حدود ۲۰ درصد از تفاوت قد آنان را می‌توان به محیط زندگی شان نسبت داد.

ژنتیک تعیین می‌کند که ما به طور بالقوه می‌توانیم در دوران بلوغ رشد تا چه حدی قدی داشته باشیم. با این وجود، در اکثر موارد تاریخ بشر این رشد متوقف شده است. با این وجود، در یکصد سال گذشته انسان معمولی تغذیه و بهبود سلامتی قابل توجهی داشته است. به نوبه خود ما نیز قد بلندتر شدیم.

کره جنوبی یک نمونه منحصر به فرد است. کره جنوبی در اوایل قرن بیستم کشوری فقیر و گرسنه بود. اما رشد اقتصادی شدید باعث بهبود شرایط زندگی مردم آن کشور شد. بر اساس داده‌های بانک جهانی تولید ناخالص داخلی سرانه آن کشور از حدود ۱۵۸ دلار در سال ۱۹۶۰ میلادی به حدود ۳۵ هزار دلار در سال ۲۰۲۱ منطبق با میزان تولید ناخالص کشور‌های ثروتمند اروپایی رسید.

 

منابع غذایی آن کشور در سال ۱۹۶۱ میلادی حدود ۲۱۰۰ کالری برای هر نفر بود که منطبق با میانگین کالری کشور‌های کم درآمد محسوب می‌شد. بر اساس داده‌های سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل تا سال ۲۰۱۳ میلادی هر شهروند کره جنوبی حدود ۱۲۰۰ کالری اضافی در دسترس داشت. هم چنین، داده‌های سازمان ملل به ما نشان می‌دهند که بیش از ۲۰ درصد از نوزادان کره جنوبی در سال ۱۹۵۰ میلادی پیش از یک سالگی جان خود را از دست داده بودند این در حالیست که این رقم اکنون به ۰.۲ درصد رسیده است.

با این وجود، بهبود شرایط زندگی مردم در کره جنوبی در تضاد شدید با کره شمالی است. برای نیمی از سال‌های قرن بیستم کره شمالی و جنوبی یک کشور بودند و اندازه قد ساکنان آن دو منطقه تقریبا یکسان بود.

با این وجود، پس از آن که یک رژیم استبدادی در کره شمالی قدرت را در دست گرفت و مرز‌های آن کشور را بست دیدیم که چه اتفاقی برای قد مردم کره شمالی رخ داد.

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها