خبرهای داغ
کدخبر: ۱۳۷۱۲
تاریخ خبر:

محبوب‌ترین غذای مدارس در کشور‌های مختلف

ناهار مدارس ایتالیایی بر پایه نشاسته است و می‌تواند شامل ماکارونی، برنج یا سوپ باشد. وعده‌های غذایی اصلی نیز با گوشت، تخم‌مرغ، ماهی یا پنیر درست می‌شود. بشقاب‌ها با حداقل دو نوع سبزی یا میوه پر شده است و ناهار با یک برنامه چرخشی برای چهار هفته تعیین می‌شود.

محبوب‌ترین غذای مدارس در کشور‌های مختلف

بسیاری از کشور‌های جهان برای مبارزه با سوء‌تغذیه دانش‌آموزان، اقدام به صرف ناهار می‌کنند تا از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کنند.

به گزارش ایمنا، ارائه غذا در مدارس در بسیاری از کشور‌های جهان امر رایجی است و بیشتر با هدف ارتقای سلامت دانش‌آموزان انجام می‌گیرد. تنوع این غذا‌ها در کشور‌های جهان متفاوت است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

ایتالیا، غذا‌های نشاسته‌ای

تغذیه سالمناهار مدارس ایتالیایی بر پایه نشاسته است و می‌تواند شامل ماکارونی، برنج یا سوپ باشد. وعده‌های غذایی اصلی نیز با گوشت، تخم‌مرغ، ماهی یا پنیر درست می‌شود. بشقاب‌ها با حداقل دو نوع سبزی یا میوه پر شده است و ناهار با یک برنامه چرخشی برای چهار هفته تعیین می‌شود. حداقل ۱۰ مورد از این وعده‌ها باید شامل سبزی‌ها، ۱۰ وعده با حبوبات یا نشاسته و هشت وعده غذایی با میوه باشد و کافه‌تریا‌های مدارس مجاز به سرو غذای سرخ‌شده یا غذا‌های سرشار از سدیم نیستند.

تایلند، غذای حاوی برنج، میوه‌ها و سبزی‌ها

تغذیه سالم

ناهار مدارس تایلندی همیشه حاوی برنج، میوه‌ها و سبزی‌ها است که تا ۳۳ درصد از هر ظرف غذا را برنج پر می‌کند. وعده‌های غذایی دانش‌آموزان ممکن است شامل کای‌پالو باشد که یک سوپ تایلندی پخته‌شده با تخم‌مرغ، توفو و گوشت چاشنی‌شده با پنج ادویه چینی است. گوشت خوک سرخ‌شده با لیمو و بادمجان تلخ در کنار کلم خورشتی نیز از دیگر غذا‌های منوی ناهار مدارس تایلند است که در کنار دسر‌های شیرین شامل ژله نارگیل و میوه تازه به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

انگلستان، بسته‌های غذایی آماده

تغذیه سالمدانش‌آموزان انگلیسی می‌توانند ناهار خود را از خانه بیاورند یا بسته‌های ناهار آماده مدرسه را صرف کنند که شبیه غذا‌های خانگی است و می‌تواند شامل کوفته گوشت، اسپاگتی بولونیز، خورش گوشت گاو، سیب‌زمینی پخته، سالاد، کلم سرخ‌شده و پای ماهی باشد. دسر‌های مدرسه نیز شامل کرامبل سیب، تارت وینس، پودینگ شکلاتی، ماست و میوه‌های خرد شده می‌شود که در کافه تریا ارائه می‌شود.

اوکراین، غذا‌های کم‌چربی

چغندربرنامه‌های ناهار مدارس اوکراین شامل غذا‌های سنتی مانند shpundra، گوشت تفت داده شده با چغندر یا بانوش و فرنی ذرت است که با خامه ترش سرو می‌شود. در این کشور تلاش‌هایی هم‌چون جایگزینی گوشت قرمز با مرغ برای کاهش چربی‌های اشباع‌شده و کاهش محتوای قند کمپوت‌ها، چای و کاکائو برای کاهش میزان سدیم و قند موجود در وعده‌های غذایی ناهار انجام شده است. نانی که اغلب با وعده‌های غذایی دانش‌آموزان سرو می‌شود نیز از انواع سفید به غلات کامل تغییر کرده است.

نروژ، کشور غذا‌های ساندویچی

آموزش تهیه ساندویچ مرغ؛ ساده و لذیذ

خانواده‌ها در نروژ به کودکان خود یک جعبه ناهار بسته‌بندی شده شامل غذا‌هایی می‌دهند که با تکه‌هایی از نان تازه پخته شده و معمولاً به‌صورت یک ساندویچ روباز با میوه و سبزی سرو می‌شود. ساندویچ‌ها با موادی مانند خیار، ژامبون پخته‌شده، ماهی آزاد دودی، برونوست (پنیر قهوه‌ای شیرین) و پنیر سفید سرو می‌شود. مدارس نیز به کودکان شیر یا آبمیوه می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند همه دانش‌آموزان در طول ناهار به آب آشامیدنی دسترسی داشته باشند.

اتیوپی، غذا‌های گیاهی

اینجرا

از آنجا که اتیوپی جمعیت ارتدکس زیادی دارد، بسیاری از وعده‌های غذایی که در برنامه ناهار مدرسه این کشور کوچک سرو می‌شود، مبتنی بر گیاه است. غذا‌هایی مانند اینجرا (یک نان مسطح تهیه شده با آرد بدون گلوتن)، از غذا‌های محبوب در مدارس سراسر کشور محسوب می‌شود. ناهار همچنین می‌تواند شامل یک غذای غنی از پروتئین و کربوهیدرات ساخته‌شده با ذرت و سویا باشد، چرا که این محصولات اغلب با مواد مغذی و مواد معدنی مانند B ۱۲، آهن، ویتامین A و ید غنی می‌شود که معمولاً در رژیم غذایی بسیاری از کودکان اتیوپی کمبود دارد.

کوبا، برنج و خورشت ناهار رایگان مدرسه در کوبا تا سال ششم به دانش‌آموزان به ارائه می‌شود و گزینه‌های رایج آن در مدارس شامل برنج و بعضی از انواع خورشت و گه‌گاه تکه‌های گوشت به همراه میوه یا سبزی است. تخم‌مرغ‌های پخته شده یا دسری مانند آرروزکان لچه کوبایی کلاسیک (پودینگ برنجی که یکی از دسر‌های ملی کشور محسوب می‌شود) نیز گاهی سرو می‌شود. گاهی والدین در کیف فرزندان خود سبزی‌ها یا پروتئین‌های اضافی مانند ماهی یا مرغ قرار می‌دهند تا به مکمل بقیه غذای سروشده کمک کنند.

اندونزی، غذا‌های ساده

ساندویچ مرغ

ناهار مدرسه در اندونزی نسبتاً ساده است و شامل میوه‌هایی مانند موز و مرغ سرخ شده می‌شود. غذا‌های کافه تریا‌ها که اغلب توسط مادران دانش‌آموزان طبخ می‌شود نیز به‌گونه‌ای است که دوز مناسبی از کربوهیدرات و پروتئین داشته باشد. در اندونزی دانش‌آموزانی که به وعده‌های غذایی منظم مدرسه دسترسی ندارند، اغلب برای تهیه غذا به غذاخوری‌ها متکی هستند، اما نبود پول کافی برای صرف ناهار با پیامد‌های منفی سلامتی مانند توقف رشد و سوء‌تغذیه برای آن‌ها همراه است که دولت سعی در رفع این مسئله دارد.

پاکستان، غذا‌های سنتی

چلو گوشت

ناهار مدرسه در پاکستان اغلب در خانه درست می‌شود و در کلاس درس خورده می‌شود. منوی معمولی شامل رشته فرنگی و برنج است که همراه با یک پروتئین شامل گوشت گوسفند، تخم‌مرغ یا گوشت چرخ‌کرده سرو می‌شود. یکی از وعده‌های غذایی محبوب کشور نیز چاپلی کباب است. این غذای سنتی پاکستانی با گوشت چرخ‌کرده فشرده، دانه‌های خشک انار (برای طعم ملایم) و ادویه‌هایی مانند زیره و گرام ماسالا تهیه و با چاپاتی، برنج یا چاتنی سرو می‌شود.

آفریقای جنوبی، کشوری با غذا‌های پروتئینی

تخم مرغبرنامه ملی تغذیه مدرسه آفریقای جنوبی شامل هر وعده غذایی گرم حاوی پروتئین‌هایی از جمله سویا، ماهی، تخم‌مرغ یا لوبیا و خوراکی‌های نشاسته‌ای همچون نان یا برنج، سمپ (دانه‌های ذرت خشک) یا فرنی ذرت، میوه‌ها و سبزی‌ها است. ناهار در بیشتر مدارس بدون هزینه سرو می‌شود.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها