خبرهای داغ
کدخبر: ۱۳۹۴۸
تاریخ خبر:

علائم بیماری‌های خاموش را در بینی خود بیابید

هرچند شاید خوشایند نباشد، اما شما می‌توانید از آنچه در داخل بینی شما است، یا بهتر است بگوییم، آنچه که از آن بیرون می‌آید، چیز‌های زیادی یاد بگیرید.

علائم بیماری‌های خاموش را در بینی خود بیابید

خونریزی بینی، مایعات زرد و اختلال در حس بویایی همگی می‌توانند نشانه‌هایی از بیماری‌های خاموش باشند که باید آن‌ها را فورا بررسی کنید.

به گزارش برترین‌ها؛ مانند هر قسمت از بدن، بینی نیز می‌تواند هشدار‌هایی در مورد وضعیت سلامتی به شما بدهد. بهتر است این هشدار‌ها را بشناسید و فورا به‌دنبال معاینات پزشکی باشید:

خون دماغ

تلانژکتازی هموراژیک ارثی

اگر به‌طور مرتب خون دماغ می‌شوید، باید به‌دنبال کشف علت آن باشید. به‌گفته متخصصان سرویس سلامت ملی بریتانیا یک بیماری ارثی به‌نام تلانژکتازی هموراژیک ارثی (HHT) که در آن عروق خونی به‌درستی رشد نکرده‌اند، می‌تواند منجر به خونریزی بینی شود. کسانی که از این عارضه رنج می‌برند باید مراقب کم‌خونی و سایر مشکلات از جمله سکته مغزی باشند.

دیابت

دیابت

مطالعات نشان داده است که هرچه عوارض دیابت در افراد شدیدتر باشد، احتمال اختلال در حس بویایی آن‌ها بیشتر است. حس بویایی به‌خطر افتاده می‌تواند نتیجه آسیب عصبی ناشی از دیابت باشد.

مغز گیرنده درد ندارد! چرا سر درد میگیریم؟

اختلال مغزی

به‌گفته متخصصان اختلالی به‌نام پاروسمی زمانی اتفاق می‌افتد که گیرنده‌های بویایی در بینی قادر به تشخیص بو نیستند و آن‌ها را به شکلی که باید به مغز منتقل نمی‌کنند. این اختلال می‌تواند نتیجه یک ویروس باشد که در این حالت در عرض چند هفته از بین می‌رود. با این حال، می‌تواند در اثر سناریو‌های جدی‌تری از جمله تومور‌های مغزی، آسیب‌های سر، دارو‌ها یا تشنج ایجاد شود. برای تشخیص این موارد مراجعه به پزشک ضروری است.

آکنه روزاسه

قرمزی دائمی پوست بینی می‌تواند نتیجه روزاسه باشد؛ یک بیماری پوستی طولانی‌مدت که باعث قرمزی و سوزش روی صورت می‌شود. به‌گفته انجمن متخصصان پوست بریتانیا، هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و اگرچه بی‌خطر است، اما در موارد جدی می‌تواند شکل بینی را تغییر دهد (ضخیم‌شدن پوست بینی) و باعث سخت‌شدن تنفس گردد.

گوش

عفونت قارچی

مخاط شفاف یا روشن اغلب نشان‌دهنده یک مشکل جدی سلامتی نیست، اما می‌تواند نشانه جدی عفونت قارچی در ریه‌ها مانند آسپرژیلوزیس باشد. این بیماری در اثر نوعی کپک معمولی که هم در داخل و هم در خارج از منزل یافت می‌شود ایجاد می‌شود. علائم دیگر این عفونت قارچی عبارتند از تب، درد قفسه سینه، سرفه خونی و تنگی‌نفس. عفونت قارچی سیستم تنفسی یک موضوع بسیار جدی است که می‌تواند به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز داشته باشد.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها