خبرهای داغ
کدخبر: ۱۸۲۱۳
تاریخ خبر:

فرق بین افسردگی و بی‌تفاوتی چیست؟

یک روانشناس، گفت: افسردگی، وضعیت از دست دادن امید است؛ اگر امید خود را از دست بدهید احساس بی‌تفاوتی خواهید کرد.

فرق بین افسردگی و بی‌تفاوتی چیست؟

با توجه به ناملایمات و وجود تورم، بیشترین آسیب به قشر ضعیف وارد شده و افسردگی‌ها که بعضاً به بی‌تفاوتی رسیده است را در افراد جامعه شاهد هستیم.

به گزارش ایسنا، بی‌تفاوتی انواع مختلفی دارد و هر کدام از این انواع به نحوی خود را نشان می‌دهند. یکی از انواع بی‌تفاوتی به این صورت است که فرد بی‌تفاوت سکوت می‌کند و مانند قبل شادابی و نشاط ندارد. بعضی از افراد که دچار بی‌تفاوتی می‌شوند نیاز به درمان دارند.

طالبعلی پورشریعه در پاسخ به اینکه چرا عده‌ای در زندگی احساس بی‌تفاوتی می‌کنند و علت حس بی‌تفاوتی چیست، گفت: نبود علاقه به انجام کاری، قابل درک است، اما گاهی برخی‌ها، نسبت به نابود شدن زندگی خود بی‌تفاوت می‌شوند، به طوری‌که یک شخص به سادگی حاضر است اجازه دهد که زندگی‌اش در مقابل چشمانش نابود شود و هیچ کاری برای آن نکند.

وی در پاسخ به اینکه چرا یک شخص نسبت به انجام کاری که می‌تواند زندگی‌اش را متحول کند، بی‌تفاوت می‌شود؟ گفت: بی‌تفاوتی حالتی است که یک شخص، حرکت به سمت اهدافش را متوقف می‌کند.

اگر یک دانش آموز تلاش برای مطالعه را متوقف کند و حس گناه نیز نداشته باشد، گفته می‌شود که او بی تفاوت است.

این روانشناس ادامه داد: علت اینکه حس بی‌تفاوتی می‌کنید این است، چرا باید یک فرد، با وجود اینکه به شدت به رسیدن به اهدافش نیاز دارد، باید نسبت به تلاش کردن بی‌تفاوت باشد؟ وجود مشکلاتی در سایر بخش‌های زندگی به این صورت که اگر یکی از بخش‌های بسیار مهم در زندگی شما دارای مشکلی باشد، ممکن است نسبت به دیگر بخش‌های زندگی خود که اهمیت کمتری دارند، بی‌تفاوت شوید.

وی تصریح کرد: اگر کار شما، مهمترین بخش زندگی شما بوده باشد و در آن بخش، دچار مشکلات بسیار بزرگی باشید، ممکن است حتی نسبت به خوردن غذا، رسیدن به ظاهر خود و غیره، کاملاً بی‌تفاوت شوید. مثلاً هرچند داشتن بدن مناسب برای شما مهم باشد، اما از آنجایی که اولویت اول شما، کارتان بوده است و در آن، نتیجه‌ی مطلوب را کسب نکرده‌اید، به سادگی ممکن است نسبت به سایر بخش‌ها بی‌تفاوت شوید.

پورشریعه افزود: وقتی تردید داشته باشید که انجام عملی، شما را در جهت رسیدن به اهدافتان کمک خواهد کرد یا خیر، حس بی‌تفاوتی خواهید داشت. فرض کنید که می‌خواستید ثروتمند شوید و به این منظور، تصمیم گرفتید یک تجارت اینترنتی را آغاز کنید. اگر نسبت به ثروتمند شدن توسط اینترنت، شک داشته باشید، حس بی‌تفاوتی را تجربه خواهید کرد. در چنین حالتی، هدف اصلی شما، پولدار شدن است، اما به روشی که انتخاب کردید، شک دارید. به همین علت، بی‌تفاوت خواهید شد.

از دست دادن حس امید

وی گفت: این مورد، رایج‌ترین دلیل بی‌تفاوتی است. اکثریت مردم، وقتی امید خود را برای رسیدن به هدفی از دست می‌دهند؛ بی‌تفاوت می‌شوند. کسی که برای بار بیستم، در کنار گذاشتن سیگار شکست می‌خورد، نسبت به سیگار کشیدن بی‌تفاوت می‌شود. نه به این علت که برایش مهم نیست بلکه به این علت که امید خود را از دست داده است.

بی‌تفاوتی و ترس‌ها

این مشاور روان درمانی گفت: اگر اعتماد به نفس و حس ارزشمند بودن در شما پایین باشد و به خود و مهارتهایتان اعتماد نداشته باشید؛ ممکن است از انجام هرکاری که ارزش شما را تست می‌کند، ترسان باشید چگونه این وضعیت را متوقف کنید؛ چگونه حس بی‌تفاوتی خود را متوقف کنید، برای توقف این حس بی‌تفاوتی می‌توانید سه کار را انجام دهید.

پورشریعه تصریح کرد: انعطاف پذیر و سمج باشید وقتی یک روش، جواب نمی‌دهد، آن را رها کنید و روش دیگری را انتخاب کنید که شما را به هدف برساند. آنقدر تلاش کنید که به آنچه می‌خواهید برسید.

وی گفت: خود را از نظر شخصیتی رشد دهید اگر اعتماد به نفس داشته و به مهارت‌های خود باور داشته باشید، بی‌تفاوتی کمتری را احساس خواهید کرد. شما باید حس خوبی را به خود و قدرت مقابله‌ی خود با مشکلات داشته باشید و این حس، با کار کردن بر روی مهارت‌های خود و افزایش اعتماد به نفس، ایجاد خواهد شد.

با افسردگی مقابله کنید

این روانشناس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارتباط میان افسردگی و بی‌تفاوتی چیست، افزود: افسردگی، وضعیت از دست دادن امید است! اگر امید خود را از دست بدهید احساس بی‌تفاوتی خواهید کرد؛ بنابراین کافیست حس امید را دوباره به خود بازگردانید. با این کار خواهید دید که حس بی‌تفاوتی شما از بین خواهد رفت.

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها