خبرهای داغ
کدخبر: ۱۹۸۸۰
تاریخ خبر:

این خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها بی‌خوابتان می‌کند

برای خوابیدن مشکل دارید؟ ممکن است شام زیادی خورده باشید. اگر خواهان خواب راحت هستید، هرگز قبل از خواب غذاهای سنگین و غیر قابل هضم نظیر گوشت‌های پرپروتئین و چرب، برنج زیاد و نوشیدنی‌های حاوی کافئین نخورید، حتی آب هم می‌تواند شما را بی‌خواب کند.

این خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها بی‌خوابتان می‌کند

همشهری آنلاین: برای خوابیدن مشکل دارید؟ ممکن است شام زیادی خورده باشید. اگر خواهان خواب راحت هستید، هرگز قبل از خواب غذاهای سنگین و غیر قابل هضم نظیر گوشت‌های پرپروتئین و چرب، برنج زیاد و نوشیدنی‌های حاوی کافئین نخورید، حتی آب هم می‌تواند شما را بی‌خواب کند.

 نتایج یک تحقیق جدید در نروژ نشان داد که تنها یک نوشیدنی انرژی‌زای حاوی کافئین، خطر مشکلات خواب را در افراد ۱۸ تا ۳۵ ساله افزایش می‌دهد.

به نوشته روزنامه سان، در این مطلب ما به خوراکی‌هایی اشاره می‌کنیم که برای داشتن خوابی راحت باید از آن‌ها اجتناب کنید پیشتر درباره نوشیدنی‌های قوی و مانع از خواب سخن بسیار به میان رفته، اما شاید دیگر مزاحم‌های غذایی خواب شبانه کمتر شناخته شده باشند و شندین نامشان ما را غافلگیر کند.

فلفل چیلی

چیلی و چاشنی‌های فلفلی

سس‌های فلفلی معمولا حاوی ادویه‌های تند مانند فلفل دلمه‌ای هستند، نام به ظاهر اشتها برانگیز سوس‌های ساخته شده بر مبنای چیلی که مملو از فلفل‌های قوی است که می‌توانند دمای بدن ما را افزایش داده و درون بدن را تحریک کنند و به طور بالقوه باعث سوزش سر دل، رفلاکس اسید و سوء هاضمه شوند، همواره به عنوان یک چاشنی برتر غذایی بر سر زبان‌هاست. اما خوردن چیلی باعث می‌شود که در زمان دراز کشیدن احساس راحتی نداشته باشیم و در طول شب مدام غلط بزنیم تا بالاخره خوابمان برود.

سوپ مرغ

گوجه فرنگی و سوپ گوجه

همه گوجه‌فرنگی‌ها اسیدی هستند و می‌توانند سطح «پی اچ» (PH) را بالا ببرند و اگر خیلی نزدیک به زمان خوابیدن خورده شوند، می‌توانند به شدت خواب را مختل کنند. مراقب غذاهای حاوی مقادیر زیاد سس و به ویژه سس گوجه فرنگی باشید.

شکلات

شکلات

شکلات حاوی کافئین است که ساعت‌ها در بدن شما باقی می‌ماند و شما را بی خواب می‌کند. ممکن است چند تکه کوچک بی ضرر به نظر برسد، اما سطح کافئین موجود در آن می‌تواند بالا باشد. گزینه‌های شکلات تلخ ۷۰ درصدی نیز می‌توانند حاوی ۶۰ میلی‌گرم کافئین باشند، دقیقا مشابه مقدار کافئینی که در یک فنجان کوچک قهوه آمریکانو وجود دارد. این میزان کافئین ساعت‌ها در بدن باقی می‌ماند و شما را تا حد زیادی بی‌خواب می‌کند.

آب آشامیدنی

آب

برای پیشگیری از رفتن مکرر به دستشویی در زمان خواب، خوردن آب را دو ساعت قبل از خواب متوقف کنید. جمع کردن مایعات قبل از خاموش کردن چراغ ها به معنای پر شدن مثانه و سپس بیدار شدن اجتناب ناپذیر برای تخلیه آن است. دو ساعت قبل از خواب نوشیدن جرعه به جرعه آب را متوقف کنید تا از وقفه های شبانه جلوگیری شود.

گوشت قرمز

گوشت‌های پر پروتئین و استیک

تجزیه و هضم گوشت‌های پر پروتئین بسیار زمان بر است. عملکرد سیستم گوارش ما در طول شب تا ۵۰ درصد کند می‌شود، بنابراین هضم گوشت‌های با پروتئین بالا، به‌ویژه گوشت‌های چرب مانند انواع برگرها، کباب‌های چرب و دنده‌ کباب و استیک به زمان زیادی برای هضم نیاز دارد. از آنجایی که معده شما برای هضم این غذاهای سنگین مجبور به فعالیت بالایی می‌شود، در زمان خواب احتمال دارد با معده درد مواجه شوید که این روند خواب شما را می‌تواند مختل کند.

اسموتی میوه

اسموتی‌ها

شکر موجود در اسموتی‌های آماده باعث می شود که سطح گلوکز شما بالا برود و سپس به سرعت کاهش یابد، به این معنی که خواب شما عمیق نخواهد بود. نوشیدنی‌های مخلوط آماده می‌توانند بسیار بیشتر از آبمیوه‌های معمولی قند داشته باشند، که گاهی اوقات چهار قاشق شکر در هر لیوان نیز می‌رسد. این می‌تواند باعث افزایش و کاهش سریع سطح گلوکز شود، به این معنی که اگرچه ممکن است سطح گلوکز به سرعت کاهش یابد، اما عمیق نخواهید خوابید و احتمالا یک شب بی قرار پیش رو خواهید داشت.

کلم بروکلی

کلم بروکلی

کلم بروکلی پر از فیبر نامحلول دیر هضم است. همه انواع سبزیجات چلیپایی، مانند گل کلم، کلم، جوانه، کلم پیچ و حتی سالاد کلم، مملو از فیبرهای دیر هضم هستند. این نوع فیبرها برای سلامت روده عالی هستند، اما پردازش آن‌ها می تواند باعث باد شود که اصلا خوابتان نبرد.

سوسیس و کالباس

سوسیس‌ها

گوشت‌های فراوری شده دارای مواد نگهدارنده و کنسرو شده نیز می‌توانند همین اختلالات خواب را ایجاد کنند. ژامبون، سایر غذاهای سرد و حتی سوسیس و کالباس از جمله این مواد غذایی مختل کننده خواب هستند. همه این مواد غذایی حاوی سطوح زیادی از اسیدهای آمینه هستند که به ما احساس هوشیاری می‌دهند. مصرف غذاهای فراوری شده دارای مواد نگهدارنده می‌تواند باعث بروز رویاهای واضح و بی قراری در طول شب شود. سطوح بالای چربی و سدیم در این ماده‌های غذایی نیز روی خواب شما تأثیر می‌گذارد.

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها