خبرهای داغ
کدخبر: ۳۳۸۶
تاریخ خبر:

آلودگی هوا بر نحوه فکرکردن شطرنج بازها تاثیر می‌گذارد!

نتایج مطالعه انجام‌شده توسط محققان MIT نشان می‌دهد، آلودگی هوا و افزایش ریزگردها، می‌تواند روی قدرت فکرکردن و تصمیم‌گیری تأثیرگذار باشد.

آلودگی هوا بر نحوه فکرکردن شطرنج بازها تاثیر می‌گذارد!

نتایج مطالعه انجام‌شده توسط محققان MIT نشان می‌دهد آلودگی هوا و افزایش ریزگردها می‌تواند روی قدرت فکرکردن و تصمیم گیری تأثیری منفی بگذارد. با افزایش آلودگی هوا، حتی شطرنج‌بازان حرفه‌ای نیز در امان نیستند و در چنین شرایطی، احتمال انجام‌دادن حرکات اشتباه در بازی، حدود ۲.۱ تا ۱۰.۸ درصد افزایش پیدا می‌کند.

این مطالعه تأیید می‌کند که قرارگرفتن در معرض هوای آلوده، تأثیری منفی روی عملکرد ذهنی شطرنج‌بازها می‌گذارد. کیفیت هوا می‌تواند روی نحوه فکرکردن، تأثیرگذار باشد و ما در هوای پاک با ذهنی بازتر، تصمیم‌های درست‌تری می‌گیریم. 

«خوان پالاسیوس»، اقتصاددان آزمایشگاه MIT و یکی از نویسندگان این مطالعه می‌گوید:

«ما متوجه شدیم زمانی که افراد در معرض سطوح بالاتری از آلودگی هوا قرار می‌گیرند، اشتباهات بیشتری مرتکب می‌شوند.»

تأثیر کیفیت هوا بر نحوه فکرکردن ما

براساس گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی، هر سال آلودگی هوا منجر به مرگ زودرس بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر جهان به‌دلیل ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی-عروقی و سایر بیماری‌ها می‌شود.

ریزگردها با قطر ۲.۵ میکرون می‌توانند تأثیر سویی بر زندگی ما داشته باشند. محققان مطالعات بسیاری در مورد تأثیر آلودگی هوا بر قدرت فکرکردن و قدرت‌های شناختی و ادراکی انسان انجام داده‌اند. در مطالعه اخیر، عملکرد ۱۲۱ شطرنج باز در سه تورنمنت هفت دور در آلمان در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار گرفت که شامل بیش از ۳۰ هزار حرکت بود. محققان از سه حسگر مختلف برای اندازه‌گیری دی‌اکسید کربن، غلظت PM2.5 و دما حین بازی استفاده کردند تا تأثیر عوامل بیرونی بر نحوه بازی شرکت‌کنندگان را مورد ارزیابی قرار دهند. گفتنی است هر تورنمنت حدود هشت هفته طول می‌کشد و با این رویکرد، محققان می‌توانستند وضعیت بازی شرکت‌کنندگان را در شرایط آب‌وهوایی مختلف بررسی کنند.

در یکی از تمرین‌ها، محققان با استفاده از داده‌های ۲۰ سال بازی لیگ دسته اول شطرنج آلمان، تأثیر آلودگی هوا را بر برخی از قوی‌ترین بازیکنان تاریخ شطرنج مورد بررسی قرار دادند. نتایج بررسی آن‌ها نشان می‌دهد آلودگی هوا می‌تواند تأثیری منفی روی عملکرد مغز داشته باشد.

محققان دریافتند زمانی که آلودگی هوا بیشتر می‌شود، شطرنج‌بازان در شرایطی که با محدودیت زمانی مواجه هستند، عملکرد ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهند.

copied
ارسال نظر
 

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها