خبرهای داغ
کدخبر: ۴۰۶۰
تاریخ خبر:

عادت‌های خوبی که ظاهر بدی دارند!

همیشه می‌شنویم عادت بد را باید ترک کرد. اما گاهی هم پیش می‌آید برخی از این عادت‌ها برای ما مفید هم هستند. می‌پرسید چگونه؟ با ما همراه باشید.

عادت‌های خوبی که ظاهر بدی دارند!

نوشیدن یک یا دو فنجان پر قهوه هنگام صبح

نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه هنگام صبح شاید آن طور که تصور می‌کنید بد هم نباشد. قهوه همیشه به دلیل داشتن کافئین مورد انتقاد کارشناسان سلامتی است، اما این نوشیدنی گرم می‌تواند روحیه شما را تغییر دهد و سرحالتان کند. تحقیقات جدید موسسه اینترنال مدیسن نشان داده است، زنانی که روزانه دو یا سه فنجان قهوه می‌نوشند، ۱۵ درصد کمتر از دیگر زنان در معرض افسردگی قرار دارند.

بروز دادن احساسات

آیا اعتقاد دارید و همیشه خود را مجبور می‌کنید در شرایط سخت و معمولی مثبت گرا باشید؟ دوباره به این مساله فکر کنید. محققان به تازگی کشف کرده اند کلید خوشحالی طولانی مدت در این است که جمله «همه چیز خوب است» را از دهان خود بیندازید. تحقیقات جدید ثابت کرده اند، زن و شوهر‌هایی که تازه ازدواج کرده اند و همیشه سعی می‌کنند تا در برابر مشکلات و شرایط سخت پیش آمده (فشار کاری یا مشکلات مالی)، مثبت رفتار کنند و احساسات خود را کنترل کنند، بیش از آن‌هایی که ناراحتی هایشان را بروز می‌دهد دچار افسردگی در سال‌های بعد خواهند شد.

پروفسور ارین امارا - استادیار دانشگاه دیتون اوهایو - می‌گوید، واقع گرا بودن به افراد کمک می‌کند تا زندگی خود رابهبود ببخشند و با ناراحتی‌ها و اضطراب‌ها راحت‌تر کنار بیایند. همچنین، مجبور کردن خود برای مثبت گرا بودن گاهی به معنای فرونشاندن نگرانی‌ها و دیگر احساسات است که به هیچ وجه روش سالمی نیست. تغییر دادن عقیده خود به راحتی گفتن این جمله است که: «ما قرض داریم. نخستین قدم برای خلاصی از این شرایط چیست؟» به جای اینکه شرایط خود را انکار کنید و آن را نادیده بگیرید.

فراموش کردن مصرف ویتامین‌ها

با اینکه ویتامین‌ها همیشه برای بدن مفید هستند و کمبود‌های آن را جبران می‌کنند، اما مصرف مداوم آن‌ها نیز می‌تواند مضراتی داشته باشد. این مساله می‌تواند شما را برای خوردن یک بسته چیپس به جای یک سیب تشویق کند یا باعث شود خیلی ورزش نکنید.

بنجامین کابالرو - پزشک کودکان، تغذیه و سلامت بین المللی در دانشگاه هاپکینز بالتیمور- می‌گوید، مصرف روزانه مولتی ویتامین به افراد این احساس را می‌دهد که همه چیز بدن او کامل است و به انجام عادت‌های سلامتی همچون ورزش کردن یا درست غذا خوردن نیازی ندارد.

به طور کلی، بدن انسان باید ویتامین‌ها را از راه طبیعی جذب کند. بنابراین، به جای تکیه به مصرف ویتامین‌های مختلف سعی کنید رژیم غذایی خود را به گونه‌ای تغییر دهید که انواع ویتامین‌ها به بدن شما برسد. اگر ویتامین مصرف می‌کنید، همیشه به خود یادآوری کنید این قرص‌ها جایگزین غذا‌های سالم نیستند.

وقتی عصبانی می‌شوید، آن را نشان دهید

مری لامیا - پروفسور روانشناس بالینی در کنتفیلد - اعتقاد دارد، عصبانیت احساس بدی نیست فقط اغلب اوقات از آن به طور غیر منطقی استفاده می‌شود و سوءتفاهم ایجاد می‌کند. این احساس به شما کمک می‌کند تا در شرایط اشتباه واکنشی از خود نشان دهید. کلید بهترین استفاده از این احساس این است که به طور صحیح از آن استفاده کنید نه با تحکم و تهاجمی.

دکتر لامیا سه راه برای این منظور ارائه داده است:

۱. کشف کنید دقیقا چه چیزی موجب عصبانیت شما شده است. آیا مثلا همکار شما هنگام ناهار حرف بیجایی مطرح کرده است؟

۲. به دیگر احساسات خود که در پشت عصبانیت مخفی هستند نیز توجه کنید. آیا از حرف‌های کنایه آمیزی که همکارتان در حضور دیگر افراد مطرح کرد، خجالت زده شدید؟ آیا واقعا از کار خود ناراضی هستید، اما جرات عوض کردن آن را ندارید؟

۳. یک راهکار برای حل موقعیت پیش آمده طرح ریزی کنید. با همکار خود در رابطه به نظر بیجایی که داده است، صحبت کنید. احتمالات دیگر کاری را چک کنید و ببینید چه موقعیت‌های دیگری وجود دارد.

یک قانون خوب: وقتی عصبانی می‌شوید، سعی کنید پیش از نشان دادن واکنش، اندکی صبر کنید. وقتی احساساتتان برانگیخته می‌شود، روی طرز فکر شما تاثیر می‌گذارد. بنابراین، بهترین کار این است که اجازه دهید چند ساعتی از عصبانیت شما بگذرد و بعد برای واکنش خود تصمیم گیری کنید.

استرس داشتن برای مسایل کوچک

اضطراب‌های مزمن منجر به بیماری‌هایی همچون نارحتی‌های قلبی می‌شوند. اما استرس‌های کوچک می‌توانند تاثیر مثبت نیز داشته باشند به طوری که شما را مجبور می‌کنند تا کار‌های خود را به انجام برسانید و در انجام آن‌ها موفق باشید. دکتر جودیت اورلوف می‌گوید، استرس‌های کوچک باعث ترشح هورمون کورتیزول می‌شوند و این هورمون به ما انرژی برای انجام کار‌ها می‌دهد. همچنین باعث می‌شوند تا ما با دقت بیشتر کار‌های خود را انجام دهیم و در آن‌ها موفق شویم.

دکتر اورلوف می‌گوید، تعادل داشتن در هر کاری عالیست. هر روز حدود ۵ دقیقه از زمان خود را برای انجام کار‌ها یا سرگرمی‌هایی که دوست دارید اختصاص دهید. مثلا اگر سکوت و آرامش را ترجیح می‌دهید، در مکانی تاریک بنشینید و نفس عمیق بکشید.

هر روز به طور مرتب ورزش سخت نمی‌کنید

لازم نیست هر روز خیلی سخت ورزش کنید تا سلامت باشید. گاهی استراحت در خلال آن‌ها نیز مفید است. سه یا چهار روز در هفته ورزش کردن نیز اندام شما را روی فرم نگه می‌دارد. دلیل آن نیز این است ماهیچه‌های شما در روز‌هایی که ورزش نمی‌کنید، خود را ترمیم می‌کنند و قوی‌تر می‌شوند؛ چیزی که فقط با استراحت ممکن است.

اینکه هر روز ورزش سبک داشته باشید ایده بسیار خوبی است. مثلا می‌توانید هر روز چند دقیقه‌ای پیاده روی کنید. اما انجام ورزش‌های سخت را فقط به چند روز در هفته اختصاص دهید.

وقت گذاشتن برای خواندن ایمیل‌ها و پیامک‌های خنده‌دار

شاید به نظر برسد که خواندن ایمیل‌ها و پیامک‌های خنده دار وقت تلف کردن است، اما چند دقیقه زمان گذاشتن برای خندیدن، ارزش دارد. آزمایشی که روی ۳۰ نفر در دانشگاه مریلند در بالتیمور انجام شد، نشان داد وقتی مردم فیلم‌های خنده دار نگاه می‌کنند، رگ‌های خونی آن‌ها تا ۵۰ درصد بیشتر از زمانی که یلم‌های پراسترس نگاه می‌کنند، باز می‌شود. به همین دلیل است که یواش با دهان بسته خندیدن برای شما بسیار خوب است. خندیدن باعث باز شدن رگ‌های خونی می‌شود و نیتروژن متصاعد می‌کند که از فشار خون جلوگیری می‌کند.

خنده‌های زیاد و عمیق برای بدن بسیار مفید هستند و عناصر لازم برای سلامتی بیشتر را در بدن ترشح می‌کنند. سعی کنید دوستان خود را نیز در خنده‌های خود شریک کنید. براساس یافته‌های دانشگاه آکسفورد، خنده‌های دسته جمعی باعث افزایش تسکین درد می‌شود. بنابراین، سعی کنید با فرزندان یا دوستان خود فیلم‌ها و کلیپ‌های خنده دار تماشا کنید.

بعضی اوقات از دارو‌های خواب آور استفاده می‌کنید

رونالد پاپر- مدیر موسسه درمانی ناهنجاری‌های خواب - می‌گوید، خوردن قرص‌های خواب آور گاه و بیگاه مشکلی ندارد. این قرص‌ها هنگامی که شما در خوابیدن در اثر حساسیت‌های مربوط به بینی یا گرفتگی‌های بینی مشکل دارید، بسیار هم مفید است. چرا؟ بسیاری از گزینه‌های OTC به دلیل عوارض جانبی آنتی هیستامین‌ها فعال هستند. البته کارشناسان امراض خواب هیچ گاه استفاده روزانه دارو‌های خواب آور را تایید نمی‌کنند. فقط در مواردی که مثلا حساسیت دارید و دارو‌های ضد حساسیت مصرف می‌کنید، می‌توانید از قرص خواب آور استفاده کنید. البته پیش از مصرف این دارو‌ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها