خبرهای داغ
کدخبر: ۷۵۴۷
تاریخ خبر:

بهترین زمان برای غذا خوردن چه وقتی است؟

تحقیقات جدید دانشمندان بیانگر آن است که دیرتر غذا خوردن، باعث می‌شود تا فرآیند کالری سوزی افراد آهسته‌تر شود و چربی بیشتری ذخیره شود.

بهترین زمان برای غذا خوردن چه وقتی است؟

مطالعات پیشین دانشمندان بیانگر آن بود که دیرتر غذا خوردن، باعث چاقی می‌شود و اکنون مطالعات جدید نشان داده‌اند که این فرآیند می‌تواند به سه روش بر تنظیم وزن بیولوژیکی ما تأثیر بگذارد: از طریق تعداد کالری‌هایی که می‌سوزانیم، میزان گرسنگی و روشی که بدن ما چربی را ذخیره می‌کند.

سال گذشته، در مطالعه‌ای به رابطه بین دیر شام خوردن و خطر افزایش چاقی اشاره شده بود اما محققان در مطالعه جدید خود، این ارتباط را با دقت بیشتری بررسی کرده‌اند و همچنین تلاش داشتند تا دلایل بیولوژیکی پشت آن را کشف کنند.

468x60 Gostaresh Sanat - بهترین زمان برای غذا خوردن چه وقتی است؟

در این تحقیق ۱۶ شرکت کننده با شاخص توده بدنی (BMI) در محدوده اضافه وزن یا چاق حضور پیدا کردند. به هر داوطلب گفته شده بود که به مدت شش روز دو آزمایش مختلف را انجام بدهند و خواب و تغذیه آن‌ها نیز از پیش و چندین هفته بین هر آزمایش به‌طور کامل کنترل شده بود.

تاثیر دیر غذا خوردن بر بدن افراد

در یکی از آزمایش‌ها، شرکت‌کنندگان برنامه غذایی دقیقی داشتند و در زمان‌های عادی روز، همان سه وعده معمول را مصرف می‌کردند (صبحانه در ساعت ۹ صبح، ناهار در ساعت ۱۳:۰۰ و شام در حدود ساعت ۶ بعد از ظهر). در آزمایش دیگر، زمان صرف وعده‌های غذایی به عقب‌تر کشیده شده بود (اولین وعده حدود ساعت ۱۳:۰۰ و آخرین وعده حدود ساعت ۹ شب).

سپس محققان با گرفتن نمونه‌های خون شرکت‌کنندگان، ارائه نظرسنجی به ‌آن‌ها و اندازه‌گیری مواردی دیگر، توانستند تا مشاهدات زیادی داشته باشند.

به گفته آن‌ها، در شرکت‌کنندگانی که دیرتر غذا خورده بودند، میزان هورمون لپتین که درباره سیر بودن فرد اطلاع‌رسانی می‌کند، در طول ۲۴ ساعت کمتر بوده که این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان ممکن است احساس گرسنگی بیشتری داشته باشند. علاوه بر این، کالری افراد این گروه با سرعت کمتری سوزانده شده است.

نکته قابل‌توجه دیگر اینکه در این افراد، فرآیند چربی‌زایی که بافت‌های چربی را می‌سازد افزایش، و فرآیند لیپولیز که باعث تجزیه چربی می‌شود، کاهش پیدا کرده است.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها