خبرهای داغ
کدخبر: ۱۹۹۰۱
تاریخ خبر:

واکنش وزارت امور خارجه آمریکا درباره هشدار اطلاعاتی آمریکا به ایران درباره حادثه تروریستی کرمان

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به گزارش وال استریت ژورنال درباره هشدار اطلاعاتی آمریکا به ایران درباره حمله تروریسی کرمان واکنش نشان داد.

واکنش وزارت امور خارجه آمریکا درباره هشدار اطلاعاتی آمریکا به ایران درباره حادثه تروریستی کرمان

«ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالات آنان درباره ادعای روزنامه وال استریت ژونال مبنی بر هشدار آمریکا به ایران درباره حمله تروریستی کرمان، این مطلب را بیان کرد.

خبرنگاری از معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پرسید: بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، آمریکا به ایران در مورد حملات کرمان هشدار داده بود، آیا این به معنی همکاری اطلاعاتی آمریکا و سپاه است؟

ودانت پاتل پاسخ داد: اظهار نظر و ارزیابی عمومی در این زمینه ندارم. بر اساس اطلاعات ما حمله تروریستی کرمان تمام ویژگی‌های یک حمله از سوی داعش را داشت و ما می خواهیم همدردی خود را با مردم ایران تکرار کنیم.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا  همچنین در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد که در مورد سیاست آمریکا در مورد ایران و تلاش برای جلوگیری از فعالیت های مخرب و بی ثبات کننده این کشور در منطقه و جهان توضیح داده بودم. ارزیابی جدیدی در مورد تغییر سیاست آمریکا ندارم.

پاتل در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر ادعای  ارسال پهپاد از سوی ایران به سودان است، گفت: «من چنین گزارشی را ندیده ام. بدون شک تلاش ایران برای گسترش اقدامات بی ثبات کننده خود در سایر مناطق جهان و نفوذ آن به سایر مناطق و درگیری های جهان برای ما بسیار نگران کننده است.»

 دو انفجار تروریستی ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ برابر با سوم ژانویه ۲۰۲۴ در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان رخ داد که ۹۵ شهید و ۲۸۴ مجروح برجای گذاشت. این حادثه تروریستی محکومیت منطقه‌ای و بین‌المللی گسترده‌ای به همراه داشت.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، گروه تروریستی تکفیری داعش شامگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو انفجار در شهر کرمان که به شهادت و مجروح شدن ده‌ها نفر منجر شده است، کار این گروه تروریستی تکفیری بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل، اعضای شورای امنیت حمله تروریستی بزدلانه در شهر کرمان جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۲۴ را با شدیدترین الفاظ محکوم کردند؛ اقدام مذموم تروریستی ای که منجر به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر از جمله کودکان و زنان و ۲۱۱ نفر دیگر زخمی شد.

اعضای شورای امنیت مراتب همدردی و تسلیت عمیق خود را به خانواده قربانیان و دولت جمهوری اسلامی ایران ابراز و برای مجروحان شفای عاجل و کامل آرزو کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در پی پذیرش مسئولیت حملات تروریستی در کرمان ایران از سوی گروه تروریستی داعش اعلام کرد که ارزیابی ایالات متحده آمریکا این موضوع را تایید می کند.

به گزارش ایرنا، متیو (مت) میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره ارزیابی آمریکا از حملات تروریستی در کرمان ایران گفت: «بر اساس تمام اطلاعات موجود، برای ما روشن است که این یک حمله تروریستی بوده است. ما گزارش‌هایی را دیده‌ایم که می‌گوید داعش مسئولیتش را بر عهده گرفته است.»

این مقام آمریکایی در عین حال افزود: «نمی‌توانم از این تریبون ارزیابی رسمی را درباره اینکه مسئولیت بمب گذاری با چه کسی است، اعلام کنم، اما این حمله همه نشانه‌های حملات داعش را دارد.»

منبع: ایرنا
copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها