خبرهای داغ
کدخبر: ۵۲۱۸
تاریخ خبر:

بعد از توافق با عربستان؛ شمخانی به امارات می‌رود

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی برای دیدار با مشاور امنیت ملی امارات، به این کشور سفر خواهد کرد.

بعد از توافق با عربستان؛ شمخانی به امارات می‌رود

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به امارات متحده عربی سفر خواهد کرد. این مقام ارشد امنیتی ایران مهمان همتای اماراتی خود، شیخ طحنون بن زاید آل نهیان (TbZ) مشاور امنیت ملی امارات خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری امواج مدیا، قرار است شمخانی با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی نیز دیدار کند. افزایش آشکار تعامل ایران و امارات به دنبال سفر اخیر شمخانی به چین است، جایی که او مذاکراتی با عربستان سعودی را رهبری کرد و در ۱۰ مارس اعلام شد که سفارتخانه های دو کشور در تهران و ریاض ظرف دو ماه آینده بازگشایی خواهند شد. توافق اخیر ایران و عربستان در چین به دنبال دورهای متعدد مذاکرات در عراق و عمان بین مقامات ایرانی و سعودی در سال‌های ۲۰۲۱ - ۲۰۲۲ صورت گرفت.

یک منبع آگاه عربی که نخواست نامش فاش شود، به امواج مدیا گفت: «برنامه سفر [شمخانی] به امارات از قبل وجود داشت و قرار بود دو هفته پیش انجام شود، اما به دلیل توافق با چین به تعویق افتاد». تاریخ دقیق سفر آینده نامشخص است.

با این حال، منابع در منطقه به امواج مدیا گفته اند که این تعامل آشکار در پی تلاش های بازیگران منطقه ای برای پیشبرد گفت وگو صورت می گیرد.

یک منبع آگاه عربی در این خصوص می گوید: از هر دو طرف ایرانی و اماراتی خواسته شد که این رایزنی ها را برای پیشبرد همکاری‌های منطقه ای سازماندهی کنند. در این سفر همچنین درباره توافق هسته‌ای و راه‌حل‌های رفع تحریم‌ها نیز صحبت‌هایی خواهد شد.

با این شرایط، انتظار می‌رود که تمرکز سفر شمخانی علاوه بر مسائل امنیتی، سرمایه‌گذاری و تجارت باشد.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها