خبرهای داغ
کدخبر: ۷۹۴۲
تاریخ خبر:

اقدام عجیب طالبان درباره حق‌آبه ایران

طالبان برای حق‌آبه ایران اقدامی جدید و البته عجیب کرد!

 اقدام عجیب طالبان درباره حق‌آبه ایران

اکوایران : مقامات طالبان کانال‌های سد بخش‌آباد در فراه‌رود را برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در ولایت فراه این کشور افتتاح کردند که به گفته کارشناسان ایرانی ممکن است با تکمیل این سد، جریان ورود سیلاب از فراه‌رود به هامون قطع شده و تکمیل این سد به معنای بسته شدن پرونده آبگیری و احیای تالاب هامون باشد.

اظهارات مقامات افغانستانی درباره حق‌آبه ایران دیروز واکنش مقامات ایرانی را در پی داشت. وزارت امورخارجه بیانیه صادر و وزیر نیرو هم اظهار کرد که بر اساس معاهده بین ایران و افغانستان در خصوص رودخانه هیرمند، کشور افغانستان متعهد به پرداخت به هنگام حقابه ایران است.

حال امروز مقامات طالبان در مراسمی کانال‌های "سد بخش‌آباد" بر روی رودخانه فراه که به تالاب هامون می‌ریزد را تکمیل کردند.

 صبح امروز عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی نخست وزیر و عبداللطیف منصور؛ وزیر آب و انرژی طالبان کار ساخت کاناهای بند بخش‌آباد در فراه‌رود را برای آبیاری زمین‌های کشاورزی در ولایت فراه این کشور افتتاح کردند.

سد بخش‌آباد با ظرفیت 1200 میلیون مترمکعب (26 برابر سد کمال خان) بر روی رودخانه فراه‌رود قرار دارد و تکمیل این سد باعث می‌شود تا آبی که هر ساله از طریق فراه‌رود به تالاب هامون می‌رسد، قطع شود!

براساس اعلام تسنیم، پیش از این کارشناسان ایرانی در رابطه با تکمیل این سد هشدار داده بودند؛ این عده از کارشناسان معتقدند که به این دلیل که هیچ توافقی میان ایران و افغانستان در رابطه با سهم تالاب هامون از میزان آب ورودی فراه‌رود به تالاب وجود ندارد، ممکن است با تکمیل این سد، جریان ورود سیلاب از فراه‌رود به هامون قطع شده و تکمیل این سد به معنای بسته شدن پرونده آبگیری و احیای تالاب هامون باشد.

رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی در توییتی نسبت به اقدام هر چه سریع‌تر هیات حاکمه افغانستان در تامین حق‌آبه ایران هشدار داد.

 نورنیوز در توییتی نوشت: دفاع از حقوق مردم ایران وظیفه قانونی و ملی رئیس جمهور است که بدون تنازل و با صراحت کلام دنبال شده. هیئت حاکمه افغانستان برای رفع اتهام بی‌توجهی به موازین بین‌المللی، هرچه سریع‌تر به تعهدات قانونی و همسایگی خود در تامین حق‌آبه ایران عمل کند.

 

 

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها