خبرهای داغ
کدخبر: ۸۰۲۲
تاریخ خبر:

علی اکبر احمدیان، دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی کیست؟

دریادار پاسدار علی اکبر احمدیان، دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی، دندان‌پزشک و دانش‌آموخته دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع است و پیش از این به مدت ۱۶ سال رئیس مرکز راهبردی سپاه پاسدارن بوده است.

علی اکبر احمدیان، دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی کیست؟

پس از اعلام تغییر در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، امیر دریابان علی شمخانی پس از ده سال از سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی کنار رفت و دریادار پاسدار علی اکبر احمدیان به عنوان دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی منصوب شد.

رئیس جمهور در حکمی ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های ۱۰ ساله امیر دریابان «علی شمخانی» در زمان تصدی دبیری شورای‌عالی امنیت ملی،  «علی اکبر احمدیان» را به این سمت منصوب کرد.

دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی متولد سال ۱۳۴۰ در استان کرمان و از همرزمان حاج قاسم سلیمانی در لشکر ۴۱ ثارالله است. دانشجوی دندانپزشکی که در سال ۵۹ تحصیل در دانشگاه تهران را به صورت موقت رها کرد و به جبهه‌های جنگ رفت. احمدیان در سال‌های پایانی جنگ یکی از معماران تحول در نیروی دریایی سپاه شد. علاوه بر نقش آفرینی در ایجاد یک نیروی دریایی نوین و بدیع در سپاه، از او به عنوان یکی از اولین نظریه پردازان ایده دفاع نامتقارن نام برده می‌شود. در دوران حضور احمدیان به عنوان جانشین و فرماندهی در نیروی دریایی سپاه ایده دفاع نامتقارن در نیروی دریایی کاملا عملیاتی شد. حضور مستمر ۱۵ ساله در نیروی دریایی سپاه سبب شده که وی به عنوان یک چهره صاحب‌نظر در حوزه شناوری و موشکی نیز شناخته شود. احمدیان سال ۷۹ نیروی دریایی سپاه را به مقصد ریاست ستاد مشترک سپاه ترک کرد. وی در مدت هفت ساله حضور در جایگاه ریاست ستاد مشترک سپاه، تحول عظیمی در ساختار اداری و توانایی سازمانی سپاه پاسداران در ابعاد مختلف به وجود آورد.

احمدیان علاوه بر دارا بودن مدرک دکتری دندان پزشکی، فارغ‌التحصیل دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی است و از سال ۱۳۸۶ به مدت ۱۶ سال رئیس مرکز راهبردی سپاه پاسدارن بوده و به عنوان یکی از مشرف‌ترین چهره‌های کشور در مسایل امنیت ملی اینک شناخته می‌شود.

آنچه درباره سوابق غیرنظامی سردار علی اکبر احمدیان کمتر گفته شده، شناخت راهبردی وی از مسایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور است.  احمدیان همچنین یکی از ۵ عضو جدیدی بود که رهبر معظم انقلاب ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ به ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام، اضافه کردند.

منبع: فارس
copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها