خبرهای داغ
کدخبر: ۸۳۱۶
تاریخ خبر:

ایران و بلژیک زندانی مبادله کردند؛ اسدالله اسدی در راه تهران

رسانه‌های عمان از تبادل زندانی بین ایران و بلژیک با وساطت عمان خبر دادند. براساس این گزارش، زندانی‌های دو طرف در راه مسقط هستند.

ایران و بلژیک زندانی مبادله کردند؛ اسدالله اسدی در راه تهران

پس از مدت‌ها گمانه‌زنی، بالاخره به نظر می‌رسد که تبادل زندانی بین ایران و بلژیک انجام شده است و با میانجیگری عمان، زندانی‌های دو طرف آزاد شده و برای بازگشت به کشورشان در راه مسقط هستند.

در گزارش تلویزیون عمان آمده است که «افراد آزاد شده امروز جمعه از تهران و بروکسل به مسقط منتقل شدند تا برای بازگشت به کشورهایشان آمده شوند.»

سلطان نشین عمان از روحیه مثبت بالایی که در مذاکرات مسقط بین طرف‌های ایرانی و بلژیکی حاکم بود و اشتیاق آن‌ها برای حل و فصل این موضوع قدردانی کرد. 

رویتز نیز به نقل از  وزارت خارجه عمان  اعلام کرد که عمان موفق به میانجیگری بین بلژیک و ایران برای حل مسئله شهروندان زندانی شد.

گفتنی است که  اولیویه ونده کاستیل، شهروند بلژیکی فوریه سال ۲۰۲۲ در ایران بازداشت شد. مدیر سابق «موسسه خیریه امداد بین‌الملل» به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق در ایران محکوم شده است که طبق قوانین ۱۲.۵ سال از این حبس قابل اجرا است. 

اسدالله اسدی ۵۰ ساله که پیش از این به عنوان دیپلمات در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش کار می‌کرد، در سال ۲۰۲۱ میلادی از سوی دادگاه شهر آنتورپ به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سالانه مجاهدین خلق در فرانسه، به ۲۰ سال حبس محکوم شده بود.

بروکسل: ایران زندانی بلژیکی را آزاد کرد

 «الکساندر دی‌کرو» نخست‌وزیر بلژیک نیز اعلام کرد: «ایران یک زندانی بلژیکی را آزاد کرده و او اکنون در مسیر بازگشت به وطن قرار دارد».

امیرعبداللهیان: اسدالله اسدی در راه بازگشت به کشور است

حسین امیرعبداللهیان در توییتی نوشت: آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی بیش از دو سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود، هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به‌ زودی وارد ایران عزیزمان خواهد شد. از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها