خبرهای داغ
کدخبر: ۲۰۳۹۶
تاریخ خبر:

مطالب جالب و خواندنی درباره یانگوم از کتابهای تاریخی کره!

اخیرا اعلام شد که ساخت دنبالۀ سریال «جواهری در قصر»، بعد از بیست سال که از پخش سری اول سریال می‌گذرد، به زودی آغاز خواهد شد.

مطالب جالب و خواندنی درباره یانگوم از کتابهای تاریخی کره!

فرادید: مهم‌ترین کتاب تاریخی که نام یانگوم در آن ذکر شده است «سالنامه‌های سلسلۀ جوسون» نام دارد. این کتاب در واقع متشکل از رساله‌هایی است که در طول ۵۰۰ سال، وقایع روی داده در دربار پادشاهان سلسلۀ جوسون را ثبت کرده‌اند. سلسلۀ جوسون از اواخر قرن چهاردهم میلادی تا پایان قرن نوزدهم بر شبه‌جزیرۀ کره حکومت می‌کرد.

نام یانگوم یا جانگ گئوم 10 مرتبه در این سالنامه‌ها و در خلال وقایع دوران امپراتور جونگ‌یونگ ذکر شده است. جونگ‌یونگ بین سال‌های 1488 تا 1544 میلادی به مدت بیش از 50 سال امپراتور جوسون بود.

سالنامه‌های سلسلۀ جوسون

در اینجا خلاصه‌ای از 10 مطلبی که در «سالنامه‌های سلسلۀ جوسون» دربارۀ یانگوم نوشته شده را می‌خوانید:

1. سال 1515؛ برخی از مقامات گفتند تمام پزشکانی که در زمان مرگ ملکه بر بالین او حاضر بوده‌اند، از جمله یانگوم، باید مجازات شوند.

2. سال 1515؛ در پاسخ به مقامات، امپراتور جونگ‌یونگ می‌گوید: یانگوم در به دنیا آمدن سالمِ فرزند نقش بزرگی داشت اما من به دلایلی هرگز به او پاداش ندادم. پس اکنون نیز او را مجازات نخواهم کرد همانگونه که به او پاداش نیز نداده بودم.

3. سال 1522؛ امپراتور جونگ‌یونگ بعد از بهبودیِ ملکۀ مادر از یک بیماری سخت، به همۀ پزشکان دربار پاداش داد؛ یانگوم ده کیسه برنج و ده کیسه حبوبات دریافت کرد.

4. سال 1525؛ جونگ‌یونگ بعد از ابتلا به یک بیماری گفت: «یانگوم بزرگ از هر پزشکی بهتر است». به همین خاطر یانگوم مسئول درمان امپراتور شد.

5. سال 1533؛ جونگ‌یونگ بعد از بهبودی گفت: «من بعد از چند ماه بیماری بهبود یافتم. پزشکان سلطنتی شایستۀ تحسین و پاداش هستند. یانگوم بزرگ و کایگئوم  هرکدام باید 15 کیسه برنج و 15 کیسه حبوبات و 10 طاقه ابریشم دریافت کنند».

6. سال 1544؛ جونگ‌یونگ گفت: «من به علت سرماخوردگی مدت طولانی نمی‌توانستم وظایفم را انجام بدهم. چند روز قبل به یانگوم و سایر پزشکان دربار گفتم تا دربارۀ تجویز مناسب گفتگو کنند».

7. سال 1544؛ جونگ یونگ بعد از بهبودی بیماری‌اش به پزشکان سلطنتی پاداش داد. یانگوم پنج کیسه برنج و حبوبات دریافت کرد.

8. سال 1544؛ سالنامۀ مربوط به این سال گفتگویی میان وزرای دربار و یانگوم را ثبت کرده است که دربارۀ سلامت امپراتور صحبت می‌کنند.

9. سال 1544؛ جونگ یونگ گفت: این پزشک زن همه چیز را دربارۀ شرایط سلامتی من می‌داند.

10. سال 1544؛ سالنامه گزارش می‌دهد که جونگ‌یونگ بهبود یافته و با وزیران ملاقات کرده است. سپس امپراتور پزشکان را به حضور پذیرفته است و به ویژه با نام بردن از یانگوم با او ملاقات می‌کند. در این ملاقات امپراتور به یانگوم می‌گوید که احساس سلامت و آسودگی می‌کند.

رسالۀ پزشکی خاندان یی

کتاب تاریخی دیگری که نام یانگوم را ذکر کرده است، رساله‌ای مربوط به «خاندان یی» است که در آن دربارۀ یانگوم اینطور نوشته شده:

«بانوی پزشک جانگ‌گئوم، که سرآغاز ماجرایش روشن نیست، بر اساس فرمانی که یازدهمین پادشاه کره، جونگ‌یونگ، در هجدهمین سال سلطنت صادر کرد، حق نامیده شدن به عنوان «دائه جانگ‌گئوم» را دریافت کرد. در آن زمان هیچ سابقه نداشت که یک زن پزشک یک پادشاه را معالجه کند، اما شاه به روش جانگ گئوم برای درمان بیماری با غذا اعتماد داشت».

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها