خبرهای داغ
کدخبر: ۱۴۱۸۳
تاریخ خبر:

ریز اتهامات استقلال، پرسپولیس و تراکتور علیه سپاهان؛ نتایج بازی‌ها تغییر می‌کند؟

اهالی فوتبال در ایران منتظر صدور رای مهمی از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال پس از چند هفته پرحاشیه و پرخبر هستند.

ریز اتهامات استقلال، پرسپولیس و تراکتور علیه سپاهان؛ نتایج بازی‌ها تغییر می‌کند؟

از همان روزی که قوانین جدید توسط سازمان لیگ فوتبال ایران به باشگاه‌های فوتبال ابلاغ شد، مشخص بود که باید در انتظار تنش زیادی با شروع رقابت‌ها باشیم و خیلی طول نکشید که این مهم به واقعیت بدل شد!

پیش از بازی اول سپاهان برابر تراکتور بود که منصور قنبرزاده، نایب رئیس فدراسیون فوتبال، خبر از عدم ثبت قرارداد و صدور کارت بازی دو بازیکن سپاهان داد، که در ادامه مشخص شد این دو برایان دابو و عیسی آل‌کثیر هستند. محمدرضا ساکت، مدیرعامل سپاهان، طی این مدت هر چه تلاش کرده مشکل این دو بازیکن را حل کند و آنها به لیست تیم اضافه شوند، موفق نبوده است.

در ادامه مدیران ۳ باشگاه استقلال، تراکتور و پرسپولیس هم مواضع سختی علیه سپاهان گرفتند و با ایراد اتهاماتی خواهان ۳ بر صفر شدن بازی‌های این تیم شدند.

این پرونده پیچیده‌ قرار است امروز با حضور نمایندگان 4 باشگاه تراکتور، پرسپولیس، استقلال و پیکان که از سپاهان شکایت کرده‌اند، در کمیته انضباطی مورد بررسی قرار بگیرد و در سوی دیگر سپاهان باید ادله خود را برای رد اتهامات به استماع اعضای کمیته انضباطی برساند.

در ادامه این گزارش سعی کردیم، به صورت خلاصه به اتهاماتی بپردازیم که طی هفته‌های اخیر به نسبت نسبت داده شده و البته به واکنش‌های سپاهان هم نگاهی داشته‌ایم.

علی خطیر: قراردادهای سپاهان واقعی نیستند. این باشگاه تخلفش محرز شده است و مسابقاتش باید سه بر صفر شود. در حال حاضر توپ در زمین کمیته انضباطی است و بازی‌های سپاهان باید سه بر صفر شود.

باشگاه تراکتور: باشگاه سپاهان برخلاف قوانین مربوط به سقف بودجه، مبلغ عمده‌ای از قرارداد منعقدشده با بازیکنانش را به فصل آتی موکول کرده است.

باشگاه تراکتور: پیشنهادات بالای سپاهان به بازیکنان سبب شده تا آنها به پیشنهادات باشگاه‌های دیگر توجهی نکنند. این کار برابری نقل و انتقالات را از بین برده است.

باشگاه تراکتور: اخبار واصله در خصوص بستن قراردادهای خارج از عرف با بازیکنان و محول کردن مبلغ قرارداد به نوسانات دلاری نشان می‌دهد که این گونه اقدامات باشگاه مذکور (سپاهان) دو بدعت برای فوتبال ایران ایجاد کرده که یکی معادل کردن قراردادهای ریالی با ارز خارجی و دوم افزایش بی دلیل قیمت بازیکنان فوتبال در کشور است.

باشگاه تراکتور: جمع کردن اغلب بازیکنان فوروارد در یک تیم و در نتیجه ممانعت از گرفتن آنها توسط سایر باشگاه‌ها شایسته اقدام کمیته محترم انضباطی براساس ماده 28 مقررات مذکور است. این پدیده که به نوعی کمیته انضباطی را به راستی‌آزمایی واداشته، کمک می‌کند که رکن صالح در این فدراسیون به تبعیت از فوتبال اروپا که با بزرگ‌ترین باشگاه‌های خود برخورد قانونی، محکم و سقوط به دو دسته پایین‌تر را هم تجویز کرده است، نسبت به صدور رای بازدارنده اقدام نماید.

باشگاه تراکتور: بازیکنانی که هفته اول مقابل ما بازی کردند با قراردادهای غیرمتعارف و خارج از عرف بوده و شایسته مقابله فدراسیون فوتبال است.

باشگاه پرسپولیس: باشگاه سپاهان مغایر با دستورالعمل ناظر بر قرارداد و سقف بودجه باشگاه‌ها مصوبه هیئت رئیسه بنا بر شواهد معتبر تخطی کرده است.

باشگاه پرسپولیس: سپاهان قراردادی را با یکی از بازیکنان خود به امضا رسانده که «در ظاهر ریالی است ولی در قرارداد بندی آورده که با نوسانات دلاری، پرداخت ریالی بر اساس دلار روز در موعد و زمان پرداخت، انجام خواهد شد.»

باشگاه پرسپولیس: افزایش قرارداد برای فصول آینده بر اساس قوانین حداکثر باید 25 درصد باشد، ولی باشگاه سپاهان با دور زدن قانون، قرارداد تعدادی از بازیکنان جدید را به نحوی منعقد کرده که مبلغ قرارداد آنها در فصل آینده تا 100 درصد افزایش خواهد داشت.

باشگاه پیکان: در این بین و پس از شکایت 3 باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتور برای 3 بر صفر شدن نتایج سپاهان، پیکانی‎‌ها هم برای اینکه از قافله عقب نمانند، با توجه به شکست 3 بر یک در هفته چهارم مقابل شاگردان مورایس از سپاهان شکایت کردند.

پاسخ‌های سپاهان به این اتهامات یاد شده:

بولت سپاهان سقف قرارداد باشگاه فولاد مبارکه سپاهان بر اساس مواردی که بارها توسط ارکان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اعلام شده، جا دارد و هنوز پر نشده است.

بولت سپاهان لیست بازیکنان تیم سپاهان هم هنوز جا دارد و مشکلی بابت ثبت قرارداد عیسی آل کثیر و دابو وجود ندارد.

بولت سپاهانسپاهان هیچ‌گونه بی‌قانونی‌ای انجام نداده و تمام موارد قراردادی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان شفاف، قانونی و کاملاً مستند است.

بولت سپاهانسپاهان بارها اعلام کرده که نسبت به دستورالعمل‌های ابلاغی، عدم ارائه محتویات آن در زمان مناسب و مسائلی از این دست نقد دارد و این قوانین مشکلات بسیاری دارد که امروز با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند.

-پاسخ باشگاه سپاهان به اتهامات شب گذشته رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس:

*باشگاه فولاد مبارکه سپاهان، پاسخ همه اتهامات مطرح شده را دارد و مستندات لازم در این خصوص‌ را به فدراسیون و سازمان محترم لیگ ارائه کرده است اما با توجه به توصیه فدراسیون مبنی بر عدم پاسخ‌های باشگاه‌ها به یکدیگر، عدم صدور بیانیه و مواردی از این دست، از ارائه پاسخ شفاهی به صحبت‌های مطرح شده، خودداری می‌کند.

بولت سپاهان بر خلاف صحبت‌های کذب و بی‌پایه و اساس نامبرده، سپاهان هیچگونه قرارداد ارزی با بازیکنی منعقد نکرده است و اعلام عددهای دروغ توسط ایشان تکذیب می‌گردد؛ ضمناً باشگاه سپاهان سقف بودجه را بر اساس دستورالعمل رعایت نموده است.

بولت سپاهان این باشگاه همچنین برای چهارمین بار به دلیل صحبت‌های اشتباه و اطلاعات کذب ریز و درشتی که مدعیانه توسط مدیرعامل پرسپولیس مطرح می‌شود، از او به کمیته اخلاق شکایت می‌کند. 

بولت سپاهانمتأسفانه مدیرعامل پرسپولیس بر خلاف قانون، تخلف واضح صورت داده و با بازیکنی که طرف قرارداد یک باشگاه است، مذاکره می‌کند و مستقیماً این موضوع را اعلام می‌کند که ادعای ایشان اقرار به گناه است و امیدواریم کمیته اخلاق به قید فوریت در خصوص این موضوع رسیدگی لازم را صورت دهد.

جمع‌بندی:

این جدیدترین و البته یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های فوتبال ایران است، که با توجه به تصویب و اجرای قوانین جدید در هیئت رئیسه سازمان باشگاه‌های مختلف را درگیر خود کرده است. از سوی استقلال، پرسپولیس و تراکتور خودشان را به دلایلی که ذکر شد، برای محکوم شدن سپاهان محق می‌دانند، و از سوی دیگر باشگاه سپاهان ضمن زیر سوال بردن برخی از قوانین جدید، خود را از هرگونه اتهامی درباره اختصاص بودجه بالاتر از سقف قرارداد مبری می‌کند.

حالا به قول علی خطیر توپ در زمین کمیته انضباطی افتاده و باید دید آنها در واکنش به یکی از جدیدترین معضلات فوتبال ایران که راهکاری جدید هم می‌طلبد چه رأیی صادر خواهند کرد.

copied
ارسال نظر
 

وب گردی

    دیگر رسانه ها