خبرهای داغ
کدخبر: ۲۰۰۳۰
تاریخ خبر:

اوسمار ویرا؛ گزینه محبوب بازیکنان و باعث عصبانیت هواداران پرسپولیس

انتخاب اوسمار ویرا، دستیار سابق یحیی گلمحمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس در شرایطی که حمایت بازیکنان را هم دارد، باعث نارضایتی شدید هواداران این باشگاه شده است.

اوسمار ویرا؛ گزینه محبوب بازیکنان و باعث عصبانیت هواداران پرسپولیس

سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان، اوسمار ویرا، به عنوان سرمربی جدید پرسپولیس و جانشین یحیی گل‌محمدی انتخاب شد. مربی ۴۸ ساله برزیلی که فصل گذشته به کادرفنی این تیم اضافه شده بود، حالا در قامت اولین سرمربی برزیلی پرسپولیس باید این تیم را تا پایان فصل ۱۴۰۳-۱۴۰۲ هدایت کند. در این گزارش به سایه‌روشن‌های نقش‌آفرینی او به عنوان نفر اول کادر فنی مدافع عنوان قهرمانی می‌پردازیم.

عدم اعتماد هواداران

به محض انتخاب رسمی اوسمار به عنوان سرمربی پرسپولیس، موج بسیار وسیعی علیه او و مدیریت باشگاه پرسپولیس در فضای مجازی به راه افتاد. بخش قابل توجهی از هواداران تیم سرخ‌پوش تهرانی بر این باور هستند که اوسمار در حدواندازه‌ هدایت تیم محبوب‌شان نیست و باید گزینه‌ای سرشناس جانشین یحیی گل‌محمدی می‌شد. با این فشار، کار کردن خیلی دشوار خواهد بود و پیش از این حمید استیلی هم چنین وضعیتی را تجربه کرد و از همان اولین بازی توسط هواداران حاضر در ورزشگاه شعارهایی شنید و نتوانست چندان دوام بیاورد. باید دید ویرا با چه واکنشی مواجه خواهد بود و چگونه با آن برخورد خواهد کرد. آیا رابطه این مرد برزیلی و هواداران پرسپولیس، حسنه خواهد شد یا قرار است روزهای ترسناکی در انتظارش باشد. 

شناخت جو پرسپولیس و داشتن حمایت بازیکنان

برتری اوسمار ویرا نسبت به گزینه‌های خارجی دیگری که روی میز باشگاه پرسپولیس بودند، این است که او با جو حاکم بر باشگاه و تیم آشناست و رابطه خوبی با بازیکنان دارد. دست بر قضا یکی از اصلی‌ترین دلایل برگزیده شدن ویرا، درخواست بازیکنان از مدیریت باشگاه بود. این نشان می‌دهد ارتباط بین اوسمار و ستاره‌های پرسپولیس خوب است. طبیعتا هر مربی خارجی دیگری اگر قرار بود سکان هدایت پرسپولیس را به دست بگیرد، نیاز به زمان قابل توجهی برای آشنایی با اتمسفر فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس داشت و ماجرای مذکور ممکن بود سرخ‌پوشان را از کورس قهرمانی عقب بیندازد. البته نباید فراموش کرد، قدرت بیش از حد بازیکنان و نظر مستقیم آن‌ها در انتخاب سرمربی بعدی تیم، نکته‌ای منفی و قابل بحث است که می‌تواند خودش یک چالش بسیار جدی به وجود بیاورد.

کارنامه نه‌چندان امیدوارکننده

همان‌طور که می‌دانید اوسمار ویرا، بیش‌تر یک مربی است تا یک سرمربی. با این حال او با نفر اول بودن در کادرفنی، غریبه نیست و سابقه هدایت تیم‌های مختلفی را برای برهه‌های کوتاه در کارنامه خود دارد که تقریبا جملگی آن‌ها با شکست مواجه شده است. یوونتود، اینترناسیونال (سه مقطع)، براگانتینو، کورینتیانس، گوارانی، ویتوریا و سیانورته تیم‌هایی بوده‌اند که ویرا از ۲ بازی تا ۲۵ مسابقه سرمربی‌شان بوده و تقریبا در هیچ‌کدام به توفیق خاصی دست پیدا نکرده است. او با وجود سابقه سرمربی‌گری در سری‌آ برزیل، نتوانسته نتایج امیدوارکننده‌ای به‌دست بیاورد و به همین خاطر باید گفت سابقه کاری‌اش به عنوان سرمربی ضعیف بوده است.

قیمت مناسب 

یکی دیگر از دلایلی که باشگاه پرسپولیس برای انتخاب اوسمار ویرا داشت، قیمت پایین و مناسب او بود. رضا درویش و اعضای هیئت‌مدیره بارها اعلام کرده‌اند که پرسپولیس از نظر مالی در وضعیت خوبی به‌سر نمی‌برد و استخدام سرمربی خارجی شناخته‌شده برای آن‌ها هزینه‌ای سنگین در پی می‌داشت و به همین خاطر تصمیم گرفتند روی یک گزینه ارزان‌قیمت به توافق برسند. البته این توافق بین همه اعضا وجود نداشت و 2 نفر استعفا کردند. با حضور اوسمار، باشگاه پرسپولیس از نظر مالی سود قابل توجهی کرد ولی عدم نتیجه‌گیری این سرمربی برزیلی می‌تواند داستان را برای درویش دشوار کند و حتی منجر به برکناری خودش شود.

باید صبر کرد و دید آینده سرمربی ۴۸ ساله و جدید پرسپولیس چه خواهد شد. کسی که در زمان حضور یحیی، دستیار اصلی او بود و بخش قابل توجهی از تفکرات او در تیم وجود داشت، حالا باید تصمیم‌های نهایی را خودش اتخاذ کند. سوالات زیادی پیرامون اوسمار وجود دارد. سوالاتی که با گذشت زمان، می‌توان به جواب آن‌ها رسید. 

منبع: فوتبال ۳۶۰
copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها