خبرهای داغ
کدخبر: ۵۰۴۹
تاریخ خبر:

این صبحانه سکته را از شما دور می‌کند

کسانی که برای وعده صبحانه خود به جای تخم مرغ و نان تست، از جو دوسر یا همان اوتمیل استفاده می‌کنند، خطر کم تری برای ابتلا به سکته دارند. مصرف روزانه صبحانه و مشخصاً مصرف اوتمیل، خطرات ابتلا به سکته را کاهش می‌دهد.

این صبحانه سکته را از شما دور می‌کند

عادت خوردن صبحانه سالم بنابر زندگی پرمشغله در جوامع کمرنگ شده است و این در حالی است که خوردن صبحانه مقوی و مناسب می‌تواند در برابر سکته مقابله کند.

صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی است که متاسفانه علی رغم توصیه‌های متخصصان تغذیه بسیاری از افراد از خوردن آن صرف نظر می‌کنند. بسیاری از افراد نیز در وعده صبحانه به سراغ مواد غذایی ناسالم و چرب مانند سوسیس، کالباس و کره و لبنیات پرچرب و... می‌روند.

باید توجه داشته باشید که نخوردن صبحانه و مصرف غذا‌های چرب در وعده صبحانه هر دو به سلامتی شما به خصوص سلامت قلب و عروقتان آسیب می‌رساند پس برای داشتن قلبی سالم باید صبحانه بخورید و مواد غذایی سالم را مصرف کنید. اگر می‌خواهید همیشه تندرست و سالم باشید و قلبتان از سکته دور بماند، مواد غذایی که در این بخش آورده ایم را در وعده صبحانه خود بگنجانید.

بهترین صبحانه‌ها برای داشتن قلبی سالم و دور ماندن از سکته عبارتند از:

این صبحانه سکته را از شما دور می‌کند

اوتمیل یا جو دوسر

کسانی که برای وعده صبحانه خود به جای تخم مرغ و نان تست، از جو دوسر یا همان اوتمیل استفاده می‌کنند، خطر کم تری برای ابتلا به سکته دارند. مصرف روزانه صبحانه و مشخصاً مصرف اوتمیل، خطرات ابتلا به سکته را کاهش می‌دهد.

البته این موضوع همچنان نیاز به مطالعات و بررسی بیشتری دارد. محققان اطلاعات رژیمی را روی ۵۵ هزار نفر در دانمارک که ۵۶ سال سن داشتند، انجام دادند و این افراد هیچ سابقه‌ای در سکته نداشتند. هنگام شروع، هر هفته شرکت کنندگان به طور میانگین دو وعده تخم مرغ، ۳ وعده نان سفید، یک وعده ماست و فقط یک دهم وعده اوتمیل مصرف می‌کردند.

آن‌ها همچنین نیمی از شرکت کنندگان را به مدت ۱۳ سال مورد تجزیه تحلیل و آنالیز قرار دادند و بعد از این تحقیقات متوجه شدند که ۲۲۶۰ نفر از آن‌ها سکته کردند. استفاده از این مدل محاسباتی باعث شد که محققان به این نتیجه برسند شخصی که یک عدد تخم مرغ و نان سفید را با اوتمیل جایگزین کند، ۴ درصد خطر ابتلای کمتری به سکته در مقایسه با کسانی دارد که صبحانه تخم مرغ و نان می‌خورند.

نتایج همچنین نشان می‌دهد که جایگزین کردن اوتمیل به جای نان سفید یا تخم مرغ، یک راه جلوگیری از سکته محسوب می‌شود. البته عوامل دیگری هم هستند که اهمیت بیشتری دارند. این مطالعات طراحی نشده اند تا بخواهند خطر کاهش سکته را با مصرف صبحانه‌های مختلف به شما نشان دهند، اما به طور کل جوی دو سر می‌تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند و در نتیجه خطر سکته کاهش پیدا می‌کند.

کلسترول یک عامل خطر برای سکته است و نتایج نشان می‌دهد که مصرف جو دوسر سطح کلسترول را کاهش می‌دهد که تاثیر بلندمدتی در جلوگیری از سکته دارد. اگر یک بار در هفته تخم مرغ و نان سفید را با اوتمیل جایگزین کنید، خطر سکته تا ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند، زیرا احتمال مسدود شدن رگ‌ها کم خواهد شد.

این صبحانه سکته را از شما دور می‌کند

شکلات سیاه

مطالعات نشان می‌دهد کسانی که شکلات سیاه را در وعده صبحانه خود می‌گنجانند، کمتر دچار سکته می‌شوند، زیرا شکلات سیاه سرشار از پولیفنول هاست که به کاهش کلسترول بد خون و حفظ خاصیت ارتجاعی جداره رگ‎های خونی کمک زیادی می‌کند، همچنین مصرف روزانه شکلات سیاه باعث کاهش فشار خون می‌شود پس شکلات سیاه را نیز به روی میز صبحانه دعوت کنید، اما در مصرف آن افراط نکنید.

این صبحانه سکته را از شما دور می‌کند

چای سبز

بسیاری از افراد در وعده صبحانه چای سیاه می‌نوشند، اما بهتر است به جای این چای از چای سبز استفاده کنید، زیرا فلوونوئید‌های موجود در چای سبز از جداره‌ی رگ‌های خونی محافظت می‌کنند و تاثیر ویژه‌ای در مقابله با بیماری‌های قلبی و عروقی دارند پس روزتان را با نوشیدن یک فنجان چای سبز آغاز نمایید تا حدود ۲۰۰ میلی گرم فلاونوئید به بدن تان برسانید، اما توصیه می‌کنیم که هرگز به چای سبزتان شکر یا شیر اضافه نکنید، چون تاثیر آن کاهش می‌یابد.

علاوه بر مصرف چای سبز در صبح می‌توانید روزانه ۳ فنجان دیگر چای سبز بنوشید تا از خاصیت محافظتی فلاونوئید‌ها بهره برده و خطر سکته قلبی را نیز به میزان ۲۰ درصد کاهش دهید.

این صبحانه سکته را از شما دور می‌کند

میوه‌های قرمز رنگ

بهترین صبحانه برای بالا بردن سلامت قلب و عروق خوردن یک پیاله میوه‌های ریز قرمز رنگ مانند توت فرنگی، مورد صحرایی قرمز و ... به همراه جودوسر است. آنتوسیانین‌ها یعنی رنگدانه‌های موجود در این میوه‌ها خاصیت ضدسرطانی دارند و باعث تقویت و محافظت از جداره‌های رگ‌های خونی شده و اجازه نمی‌دهند که رگ‌ها مسدود شوند پس افرادی که روز خود را با خوردن این میوه‌ها شروع می‌کنند و هر هفته حداقل سه مرتبه میوه‌های ریز قرمز رنگ می‌خورند، کمتر در معرض مشکلات قلبی و عروقی قرار می‌گیرند.

آب انار

بسیاری از افراد در وعده صبحانه آب پرتقال می‌نوشند، توصیه می‌کنیم اگر خواهان قلبی سالم هستید، به جای آب پرتقال، آب انار بنوشید، زیرا آب انار حاوی اثرات ضد استروژنی و ضد آندروژنی و آنتی اکسیدان است و مصرف روزانه‌ی آب انار به مدت ۳ ماه باعث بهبود و افزایش جریان خون به سمت قلب می‌شود و برای سلامتی بدن مفید است. بهتر است در صورت مصرف آب انار از آب انار‌های طبیعی و بدون قند افزوده استفاده کنید.

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که در وعده صبحانه از نان سفید و تخم مرغ بیشتری استفاده می‌کنند، به طور کل عادات غذایی اشتباه‌تری دارند و باید بیشتر از خودشان مراقبت کنند.

برای کاهش خطر سکته، علاوه بر تغییر صبحانه باید عاداتی مثل ترک سیگار، ورزش منظم، نگه داشتن وزن در حالت متناسب، فشار خون متناسب، کلسترول و قند خون متعادل و داشتن رژیم غذایی سالم که شامل غلات کامل، میوه، سبزیجات و پروتئین با شیرینی جات و چربی‌های کم است، را در خودتان به وجود بیاورید.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای هم می‌تواند از بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کند.

روغن سبزیجات همراه با چربی‌های غیراشباع، خوردن آجیل، مصرف میوه و سبزیجات، محصولات لبنی کم چرب، غلات و حبوبات، ماهی، گوشت بوقلمون و کاهش مصرف گوشت قرمز و کاهش شکر و نمک بسیار کمک کننده خواهد بود.

copied
ارسال نظر
 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

اخبار از پلیکان

اخبار روز سایر رسانه ها

    اخبار از پلیکان

    وب گردی

      دیگر رسانه ها